• facebook
 • Newsletter
 • rss
 • Po góralsku, z flisakami i w ziemi świętych

  Beata Malec-Suwara

  dodane 04.05.2016 15:20

  Znaki-symbole Światowych Dni Młodzieży peregrynowały po okręgu starosądeckim.

  Peregrynacja symboli ŚDM w Kamienicy   Peregrynacja symboli ŚDM w Kamienicy Beata Malec-Suwara /Foto Gość Peregrynacja znaków-symboli Światowych Dni Młodzieży w okręgu starosądeckim rozpoczęła się w Kamienicy w dekanacie łąckim.

  Kamienica

  - To jest niesamowite wyróżnienie i przywilej dla naszego dekanatu, dla naszej parafii, że akurat tutaj możemy powitać te symbole. Przez te trzy godziny stanowimy absolutne centrum przygotowań do Światowych Dni Młodzieży - mówi ks. Marcin Kawa z Kamienicy, dekanalny duszpasterz młodzieży.

  Na młodych czas ten robi duże wrażenie. - To się już pewnie nie zdarzy, drugi raz nie będziemy pewnie mogli być tak blisko tych symboli, tego krzyża i tej ikony Matki Bożej. Czujemy się wyróżnieni - komentuje Kamil Korona z Łącka, należący do biura medialnego ŚDM diecezji tarnowskiej.

  Przyjęcie znaków przez młodych to potwierdzenie, że Światowe Dni Młodzieży już się dzieją. - Na razie było tylko mówienie o tym, że ktoś do nas przyjedzie na Tydzień Misyjny, a przez tę peregrynację możemy zobaczyć, że to faktycznie jest, to się dzieje, nie tylko się mówi o tym - dodaje Magdalena Gorczowska, dekanalny animator ŚDM Łącko.

  Choć młodych w Kamienicy nie brakuje, na spotkaniach grupy gromadzi się zwykle ok. 100 osób, to w przygotowania do trzygodzinnej peregrynacji chcieli się włączyć młodzi ze wszystkich okolicznych parafii. I oni żyją peregrynacją znaków i Światowymi Dniami Młodzieży. Około 60 osób zadeklarowało już swój wyjazd do Krakowa.

  - Rodzice nie bardzo chcieli się zgodzić, żebym pojechała, ze względu na bezpieczeństwo, ale stwierdziłam, że co ma być, to będzie. Bóg czuwa. Wszyscy będziemy w stanie łaski uświęcającej, więc nawet jeżeli coś by się stało, to idziemy prosto do góry, do nieba i tego trzeba się trzymać - przekonuje Magda Matusiewicz z Jazowska.

  Poza tym powinniśmy pokazać światu góralską siłę. - Tu jest potężne zaplecze młodzieży aktywnej, młodzieży, która ma dużo inicjatywy w sobie i chętnie podejmuje się wszelkich zadań. Lubią się wyróżniać i wybić. Góralska krew i mocno zakorzeniona tradycja, wiara. Bóg, honor i ojczyzna cały czas są tutaj widoczne - zauważa ks. Mariusz Kawa. I jak tego nie pokazać światu i papieżowi. Niech zobaczą!

  Wy koniecznie zobaczcie galerię zdjęć: Symbole ŚDM w Kamienicy.

  Krościenko nad Dunajcem

  Do Krościenka nad Dunajcem symbole Światowych Dni Młodzieży - krzyż i ikona Matki Bożej Salus Populi Romani - przypłynęły na łodziach flisackich. - Flisacy bardzo chętnie włączyli się w peregrynację znaków. Wspominają peregrynację Matki Bożej Częstochowskiej, kiedy i Ona płynęła na łodziach flisackich - mówi ks. Janusz Pabian z Krościenka, dekanalny duszpasterz młodzieży.

  «« | « | 1 | 2 | 3 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół