• facebook
 • Newsletter
 • rss
 • Wojtek dociera do Polski

  bs

  dodane 06.05.2016 13:00

  W związku z 1050. rocznicą chrztu Polski poszczególne odziały KSM tworzą filmiki, ukazujące historię Kościoła... ale jak - sami zobaczcie.

  Dworzec PKP (Państwowych Koni Piastowych)
  peron VI, godz. 16.38.

  - Która jest godzina? - pyta Bolesław Chrobry swych współtowarzyszy.
  - 16.38, Książe panie - odpowiadają giermkowie, spoglądając na klepsydrę.
  - Gdzie on jest? Co on święty, że może się spóźniać... Dwa dni tu na niego czekamy.
  - Panie, to norma w PKP. Tak było, tak jest... - i sami sobie dopowiedzcie...

  W końcu Wojtek dociera do Polski na pola i dwór Chrobrego. Ale to już sami zobaczcie na filmiku poniżej. Świetna gra aktorska, wspaniale dobrana muzyka, dowcipne dialogi i historia... całkiem prawdziwa i choć odległa to bardzo bliska.

  W ten sposób KSM chce uczyć historii. - Wiemy, że z historią bywa rożnie. Jest pewnie jednym z trudniejszych przedmiotów w szkole, stąd też wyszliśmy z inicjatywą, by poszczególne oddziały tworzyły filmiki związane z historią Kościoła w Polsce, ważnymi postaciami świętych i w ten sposób ją poznawali, uczyli jej też innych - mówi Natalia Bania, prezes KSM diecezji tarnowskiej, studentka historii. - To będzie taki nasz wkład w 1050. rocznicę chrztu Polski.

  Chrzest Mieszka I według KSM Piwniczna-Zdrój   Chrzest Mieszka I według KSM Piwniczna-Zdrój PrintScreen Młodzi kaesemowicze przygotowali już dwa filmiki. W jednym KSM z Piwnicznej-Zdroju opowiada historię chrztu Polski, w drugim KSM z Wadowic Górnych prezentuje św. Wojciecha.

  Tylko na tych przykładach widać, jak młodzi potrafią się bawić historią. - Podchodzą do tego często bardzo ambitnie jak Wadowice czy Piwniczna. Czasem są to prezentacje, ale ważne, że robimy to na miarę naszych możliwości i czasu, jakim dysponujemy - komentuje prezes KSM DT.

  Jak zauważa, poprzez te filmiki widać także, jak ogromny tkwi w oddziałach potencjał i w jak różny sposób można historię pokazać. Młodzi wykazują się pomysłem, kreatywnością, dowcipem. - Poznają też kolejnych ludzi, szukając związków danego świętego z miejscami w naszej diecezji - dodaje Natalia Bania.

  Filmiki będą prezentowane na stronie KSM DT co dwa tygodnie, z przerwą na czas Światowych Dni Młodzieży. - Mam nadzieję, że skończymy naszą akcję do listopada, do Chrystusa Króla, by na naszym święcie patronalnym podsumować całą tę inicjatywę - mówi Natalia.

  Zobaczcie filmiki

  KSM Historia Polski
  KSM DT
  Chrzest Polski
  KSM DT

  Św Wojciech
  KSM DT

   

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół