Nowy numer 13/2024 Archiwum

70 lat czytania

W tym roku mija 70 lat od powstania Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Marii Kozaczkowej w Dąbrowie Tarnowskiej.

Tradycje dąbrowskiego bibliotekarstwa sięgają początków XIX wieku i są związane z działalnością Towarzystwa Szkoły Ludowej, które kładło duży nacisk na organizację bibliotek i popularyzację czytelnictwa polskiej książki.

Przy dużym wsparciu notariusza Karola Brauna, prezesa Towarzystwa Gimnastycznego Sokół, biblioteka otrzymała lokal w nowo wybudowanym budynku Sokolni.

Nestorką bibliotekarzy w Dąbrowie była Zofia Bojko, nauczycielka, wybitna działaczka społeczna i kulturalna, spokrewniona ze znanym działaczem ludowym Jakubem Bojko.

Na terenie miasta działała również Biblioteka Towarzystwa Zaliczkowego, którego prezesem był wielki patriota i ofiarny działacz społeczny, uczestnik powstania styczniowego Ludwik Zakrzewski.

W czasie II wojny światowej zniszczeniu uległ ponad 10-tysięczny księgozbiór dąbrowskiej biblioteki. Po wyzwoleniu spod okupacji hitlerowskiej weszła w życie pierwsza polska ustawa biblioteczna, czyli Dekret z 17 kwietnia 1946 roku o bibliotekach i opiece nad zbiorami bibliotecznymi. Na podstawie tej ustawy została zorganizowana Miejska Biblioteka Publiczna w Dąbrowie Tarnowskiej, która nawiązywała do najpiękniejszych tradycji miasta i regionu.

Problemem był brak właściwego lokalu. Przełomem dla dąbrowskiej biblioteki był rok 1972. Wówczas to w styczniu oddano do użytku nowy budynek przy ulicy Polnej 13. Został on wybudowany z funduszy Ministerstwa Kultury i Sztuki.

Warunki lokalowe sprawiły, że biblioteka zaczęła rozszerzać swą działalność o pracę kulturalno-oświatową. Organizowano spotkania autorskie, wieczornice, inscenizacje bajek, które prezentowane były nie tylko w bibliotece, ale również w szpitalu, na dąbrowskim rynku, w zakładach pracy, powstał też Klub Przyjaciół Książki.

Na terenie gminy działają filie w  Gruszowie Wielkim, Nieczajnie Górnej, Smęgorzowie i Szarwarku.

Staraniem dyrektor Alicji Dziewińskiej 25 września 1984 roku Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Dąbrowie Tarnowskiej na podstawie Zarządzenia Ministra Kultury i Sztuki otrzymała imię Marii Kozaczkowej, poetki ziemi dąbrowskiej. Wtedy też dokonano odsłonięcia pamiątkowej tablicy w holu biblioteki z mottem zaczerpniętym z wiersza poetki. „Ukochaj wiersz co zrodził się z tęsknoty, pracy i pieśni.”

« 1 2 3 4 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy