• facebook
 • Newsletter
 • rss
 • Serce, słowo, świadectwo

  gb

  dodane 09.06.2016 16:40

  W sanktuarium bł. Karoliny w Zabawie odbył się 9 czerwca jubileuszowy X Zjazd Szkolnych Kół Caritas Diecezji Tarnowskiej.

  Uczestnicy spotkania przeszli drogą krzyżową bł. Karoliny w Wał Rudzie, a potem modlili się na Mszy św. w sanktuarium w Zabawie. Liturgii przewodniczył bp Leszek Leszkiewicz.

  - Niech te trzy słowa: serce, słowo, świadectwo pozostaną w waszej pamięci. Zachęcam was, byście w bardzo osobisty sposób zastanowili się nad tym co nosicie w sercu, w jaki sposób słuchacie Bożego Słowa i w jaki sposób jest w was i realizuje się ta zdolność, by podzielić się z innymi swoją wiarą, dobrocią - mówił w homilii bp Leszkiewicz.

  - Bo by wejść do królestwa Bożego trzeba nam zadbać o czyste serce, karmić się na co dzień Bożym słowem i mieć odwagę dzielić się doświadczeniem wiary. Wszelka działalność Kościoła, także Caritas wyrasta z tych trzech rzeczy - powiedział bp Leszkiewicz.

  Po Eucharystii specjalne podziękowania z ofiarną pracę odebrali przedstawicie Zespołu Szkół w Zabawie, IV LO w Tarnowie i Szkoły Podstawowej nr 17 w Tarnowie.

  Szczególne wyróżnienie otrzymały Emilia Stolarz i Eliza Bilska, które działając w ramach Szkolnego Koła Caritas, dzięki szybkiemu działaniu uratowały życie starszej kobiety. 

  W czasie spotkania biskup Leszek Leszkiewicz otrzymał legitymację numer 8761 Szkolnego Koła Caritas. 

  - W diecezji mamy obecnie 180 Szkolnych Kół Caritas. Ostatnie koło powstało kilka dni temu w Latoszynie. Niedawno powstały koła w Zdziarcu, Żarówce, Szczawnicy, Woli Dębińskiej - informuje ks. Krzysztof Majerczak, wicedyrektor diecezjalnej Caritas.

  Coroczne spotkania służą integracji dzieci i młodzieży, których pasją jest świadczenie miłosierdzia. Mają ona także charakter formacyjny.

  - Naturalnym w tych młodych ludziach jest chęć działania. Jeśli otrzymują dobry impuls, jeśli ktoś, dorośli potrafią pokazać im drogę dobra, to chętnie angażują się ci młodzi w pomoc drugiemu człowiekowi. Szkole Koło Caritas jest z jednej strony strukturą, która organizuje, wspiera, koordynuje działania, z drugiej zaś strony środowiskiem formacyjnym, bo tu uświadamiamy sobie, że tym, co przynagla nas do pomagania drugiemu człowiekowi jest przykazanie Boga i bliźniego. Nie można kochać Boga, nie kochając bliźniego. Wspieranie potrzebujących wynika ze zrozumienia Ewangelii Jezusa - dodaje ks. Krzysztof. 

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół