• facebook
 • Newsletter
 • rss
 • Stara zbrodnia, nowa pamięć

  ks. Zbigniew Wielgosz ks. Zbigniew Wielgosz

  dodane 08.08.2016 11:49

  Odnowiono zdewastowany pomnik pamięci zagłady Romów w Borzęcinie Dolnym.

  W kwietniu bieżącego roku nieznani sprawcy zdewastowali pomnik pamięci zagłady Romów znajdujący się w lesie w Borzęcinie Dolnym.

  Monument powstał w 2011 roku z inicjatywy Muzeum Okręgowego w Tarnowie, które chciało upamiętnić masakrę 29 Romów, w tym kobiet i dzieci, zamordowanych przez Niemców.

  Pomnik został jednak zniszczony.

  – Sprawą zajęła się Kancelaria Prezydenta Andrzeja Dudy i na jego interwencję Muzeum otrzymało z Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa odpowiednią dotację na remont pomnika i jego ponowne ustawienie – informuje Muzeum Okręgowe w Tarnowie.

  Uroczystość odsłonięcia odnowionego pomnika odbyła się podczas XVII Międzynarodowego Taboru Pamięci Romów. W uroczystości wziął udział. m.in. Wojciech Kolarski, minister w kancelarii prezydenta Andrzeja Dudy.

  Międzynarodowy Tabor Pamięci Romów „jest formą pielgrzymki, której celem jest największa masowa mogiła romska na terenie Polski, w Szczurowej, gdzie 3 lipca 1943 roku Niemcy zastrzelili na lokalnym cmentarzu 93 osoby, niemal całą osadę cygańską.

  Już w 1965 roku z inicjatywy lokalnej społeczności i kombatantów II wojny na mogile ustawiony został kamień – pomnik z odpowiednią inskrypcją. Jest to pierwszy pomnik, który upamiętnia martyrologię Romów.

  Obecnie takich miejsc pamięci jest dziesiątki, w wielu krajach, ale to zapoczątkowało zjawisko upamiętniania romskich ofiar nazizmu. Inne miejsca odwiedzane przez uczestników Taboru to Żabno, Borzęcin, Bielcza. W każdej z tych miejscowości dokonała się masakra romskich rodzin a ofiary zostały odpowiednio upamiętnione.

  Od wielu lat w ceremonii modlitewnej na cmentarzu w Szczurowej biorą udział kolejni konsule Republiki Niemiec w Krakowie oraz Romowie z różnych krajów. Od kilku lat Tabor ma swoją bazę w parku dworskim w Szczurowej a na miejscu patronuje projektowi wójt gminy Marian Zalewski, wspierając organizację obozowiska własnymi służbami”.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół