• facebook
 • Newsletter
 • rss
 • Quo vadis, Domine?

  ks. Zbigniew Wielgosz ks. Zbigniew Wielgosz

  dodane 03.09.2016 22:03

  Niezwyczajny charakter miało Narodowe Czytanie „Quo vadis?” w gminnej bibliotece publicznej w Oleśnie.

  – Takie czytanie jednoczy ludzi, bez względu na wiek lub status społeczny. Sienkiewicza czytają w Oleśnie dzieci, młodzież i seniorzy, całe rodziny, przedstawiciele władz samorządowych, służb mundurowych, instytucji oświatowych, wychowawczych i opiekuńczych, księża – mówi dyrektor biblioteki Małgorzata Morawiec.

  Wyjątkowość czytania „Quo vadis?” w Oleśnie polegała też na tym, że odtwórcy głównych ról z powieści Sienkiewicza czytali je w strojach „z epoki”.

  – Sienkiewicz jest czytany w Oleśnie, nie tylko z tego względu, że niektóre jego utwory należą do kanonu lektur. Ludzie często sięgają do dzieł naszego noblisty – dodaje pani Małgorzata.

  Wypowiedzi Petroniusza czytał wójt gminy Olesno. – To postać wyrafinowana, elegant. Z Sienkiewicza bardziej mi jest bliska trylogia, ze względu na zainteresowanie Wschodem.  Z wartości, jakie Sienkiewicz ma dzisiaj do zaoferowania nam współczesnym to patriotyzm – podkreśla Witold Morawiec.

  Winicjuszem był Jakub Margosiak, który wkrótce ukończy szkołę aktorską. – W twórczości Sienkiewicza bardzo mocno widoczna jest tradycja chrześcijańska, to fundament, który dzisiaj można odczytywać osobiście, ale i w naszych środowiskach, w Polsce. Z kolei patriotyzm rozumiany jest dzisiaj inaczej niż u Sienkiewicza. Bardziej szeroko – jak w kodzie kreskowym, gdzie akcenty rozkładają się w bogactwie znaczeń. To już nie jest jakaś jedna linia myślenia, postępowania w sposób patriotyczny. Bycie patriotą rozumiem globalnie, jako umiejętność współżycia z innymi ludźmi, która bierze się z poznania siebie i swojej tożsamości. Jeśli będę znał siebie, swój naród, swoją tożsamość, łatwiej mi będzie żyć wśród innych i z innymi – podkreśla Jakub.   

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół