Nowy numer 13/2024 Archiwum

Poznaj Ducha

Już 2 października ruszy nowy semestr Radiowo-Internetowego Studium Biblijnego.

– W tegorocznych wykładach przyglądać się będziemy, jak Stary Testament zapowiadał Ducha Świętego. Pojawiają się w nim jego niewyraźne obrazy, jakby zapowiedzi, bo, jak wiemy, Stary Testament nie mówi wyraźnie o osobie Ducha Świętego, o Trójcy Przenajświętszej, ale pewne refleksy możemy jednak znaleźć. Dalsza część wykładów poświęcona będzie temu, jak w Ewangeliach i całym Nowym Testamencie pokazywany jest Duch Święty: jakie ma atrybuty, co to są owoce, dary Ducha Świętego, jak Duch Święty działa w Kościele, jaka jest relacja Ducha do Ojca i Syna. Trzecia część wykładów to historia teologii, głównie patrologia: jak w pierwszych wiekach chrześcijaństwa kształtowało się spojrzenie na Trzecią Osobę Trójcy Świętej – mówi ks. dr hab. Piotr Łabuda, pomysłodawca i wykładowca studium.

Wykłady w radiu RDN Małopolska będą emitowane od niedzieli 2 października. Także w niedzielę na stronie „Gościa Tarnowskiego” pojawiać się będą teksty i nagrania wykładów. Tam także będzie można znaleźć pytania do poszczególnych części. Również chętni odnajdą tam sugerowaną i polecaną literaturę dotyczącą omawianych zagadnień.

– Mamy także archiwum wykładów z lat poprzednich. Na stronie czytelnik znajdzie lectio divina, czyli materiały do pogłębionej refleksji, modlitwy słowem Bożym. Nowością tegoroczną będą również materiały autorskie serwisu Orygenes.pl, które będą dostępne na naszej stronie – mówi ks. Łabuda.

Poprzedni cykl wykładów poświęcony był osobie Jezusa Chrystusa. Jego podsumowaniem są dwa tomy materiałów, które właśnie ukazały się drukiem w Wydawnictwie Diecezji Tarnowskiej „Biblos”.

Wykłady kolejnego semestru studium będą emitowane w RDN Małopolska od 2 października w każdą niedzielę o 14.30, powtórka w poniedziałek po wiadomościach o 20.00. W każdą niedzielę nagrania i teksty wykładów dostępne będą TUTAJ.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Pytanie

Kto w starożytności mógł uczestniczyć w całej Mszy św.?

Odpowiedzi z podaniem tradycyjnego adresu pocztowego prosimy przesyłać e-mailem na adres: studium@gosc.pl lub pocztą tradycyjną:

"Gość Niedzielny" Plac Katedralny 1
33-100 Tarnów

Administratorem danych osobowych jest Instytut Gość Media (Organizator). Dane osobowe są przetwarzane na podstawie Pani/Pana zgody, w celu przeprowadzenia konkursu, przez okres do zakończenia całego postępowania konkursowego. Dane osobowe mogą być udostępniane uprawnionym organom. Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu, wniesienia skargi do organu nadzorczego. W każdym momencie zgody na przetwarzanie danych w celu przeprowadzenia konkursu jak i opublikowanie wyników mogą zostać wycofane przez kontakt na adres e-mail: sekretariat@igomedia.pl.

Odpowiedzi

Konkurs

Zgłoszenie

 "Gość Niedzielny"
Ul. Katedralna 1
33-100 Tarnów

lub na adres
studium@gosc.pl