Nowy Numer 11/2018 Archiwum

Zmarł ostatni partyzant PPAN na Sądecczyźnie

Dziś rano śp. Tadeusz Ryba dołączył do zmarłego 2 października swojego kolegi z oddziału śp. Józefa Witowskiego.

Tadeusz Ryba był ostatnim żołnierzem Polskiej Podziemnej Armii Niepodległościowej, antykomunistycznej partyzantki działającej po wojnie na Sądecczyźnie. Miał 86 lat.

Członkiem PPAN został będąc jeszcze uczniem Liceum Pedagogicznego w Nowym Sączu. Przyjął pseudonim „Jeleń” i wstąpił do oddziału leśnego„Żandarmeria”, dowodzonego przez Stanisława Pióro "Mohort", w którym funkcję kapelana pełnił ks. Władysław Gurgacz „Sem”. Schronienie grupie partyzantów dawała jedynie tzw. baza – drewniana chata wkopana w ziemi.

14 września 1949 roku został zatrzymany i w wyniku brutalnego śledztwa skazany przez Wojskowy Sąd Rejonowy w Krakowie na karę dożywotniego więzienia. WSR zastosował w 1953 amnestię i złagodził karę do 12 lat więzienia. Zwolniono go z więzienia we Wronkach 23 lipca 1956.

W 1993 roku Sąd Wojewódzki w Nowym Sączu rehabilitował Tadeusza Rybę i awansował do stopnia porucznika. Został odznaczony: Krzyżem Armii Krajowej, Krzyżem Partyzanckim, Krzyżem Weterana Walk o Wolność i Niepodległość oraz Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

We wrześniu br. zarówno on, jak i zmarły przed kilku dniami Józef Witowski zostali odznaczeni przez szefa MON złotym medalem "Za zasługi dla obronności kraju". W jego imieniu medal odebrał z rąk ministra Antoniego Macierewicza podczas Mszy "gurgaczowskiej" na Hali Łabowskiej krewny Marian Ryba, członek zarządu powiatu nowosądeckiego. Pogrzeb śp. Józefa Witowskiego odbył się 4 października w Tyliczu.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Reklama

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Reklama

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy