• facebook
 • Newsletter
 • rss
 • Kameralna lektura

  ks. Zbigniew Wielgosz ks. Zbigniew Wielgosz

  dodane 09.10.2016 07:37

  Młodzi z par. Trójcy Przenajświętszej w Mielcu czytają Jana Pawła II.

  W wigilię Dnia Papieskiego w par. pw. Trójcy Przenajświętszej w Mielcu odbyło się IV Czuwanie Papieskie.

  - Pamięć wielu osób o Janie Pawle II opiera się na emocjach, na sentymentalnych wspomnieniach, którym nie towarzyszy znajomość nauczania papieża Polaka. Dlatego w naszej Apostolskiej Wspólnocie Młodzieży staramy się od czterech lat czytać teksty Jana Pawła II, rozważać je i próbować spojrzeć przez nie, jak przez pryzmat, na nasze życie - mówi ks. Mariusz Czosynka.

  Przez ostatnie lata czytano w mieleckiej parafii pierwsze trzy encykliki Jana Pawła II. W tym roku młodzi czytali i rozważali fragmenty encykliki „Slavorum Apostoli” - „Apostołowie Słowian”.

  - Co prawda święci Cyryl i Metody nie nauczali bezpośrednio na naszych ziemiach, ale przyczynili się znacząco do rozwoju naszej kultury, języka, literatury. Postacie apostołów Słowian wiążemy z obecnym jubileuszem 1050. rocznicy chrztu Polski. W jakimś sensie apostołowie Słowian przyczynili się do tego, że chrześcijaństwo zaczęło pukać do drzwi ówczesnych mieszkańców naszej ziemi, naszych przodków - dodaje ks. Mariusz.   

  Młodzi nie tylko czytali teksty, ale i śpiewali patriotyczne piosenki. - Bo encyklika o apostołach Słowian wiele mówi o wartości kultury narodowej, o naszej ziemi, jej historii, która została związana z Jezusem i chrześcijaństwem - podkreśla Aleksandra Tylutka.

  Ola przyznaje, że postać papieża Polaka nie jest znana dogłębnie. - W szkołach poznajemy głównie biografię, ale nie zatrzymujemy się już na nauczaniu papieża. Zauważyłam, że teksty Jana Pawła II nie są trudne, że można znaleźć w nich fragmenty, które każdy może zrozumieć - podkreśla Ola.  

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół