Nowy numer 13/2024 Archiwum

Stwórcze działanie Ducha Bożego

Obecność i działanie Ducha Świętego w Starym Testamencie.

Natchnieni autorzy byli przekonani, że wiatr był dziełem wszechmogącego Boga (Am 4,13), nazywali go wręcz „tchnieniem Boga”: „PAN stworzył niebo swym słowem, tchnieniem (hebr. a) ust swych wszelką jego potęgę” (Ps 33,6). Starotestamentowe teksty ukazują wiatr jako tajemniczą siłę złożoną w Bożych rękach: „Wznosisz swe komnaty ponad wodami, chmury są Twoim rydwanem, poruszasz się na skrzydłach wiatrów” (Ps 104,3-4). Hagiografowie Starego Testamentu byli przekonani, że wiatr będący wyrazem Bożej mocy, stawał się wyłącznie narzędziem jego sprawiedliwej miłości względem człowieka. W wypowiedziach natchnionych autorów tego okresu termin a, używany w sensie „wiatr”, wyrażał dobrze coś, co istnieje rzeczywiście, chociaż jednocześnie jest nieuchwytne i niematerialne, a dostrzegalne jedynie w skutkach, jakie wywołuje. Spostrzeżenia oparte na obserwowaniu niewidzialnego i dynamicznego wiatru doprowadziły do wyłonienia się wyobrażenia Ducha Bożego, który jest istotą realną, choć niematerialną i nieuchwytną. Podmuch wiatru przywodzi na myśl dynamiczny impuls, który dobrze oddaje hebrajskie a, gdyż wprawianie w ruch i przekazywanie energii znamionuje w Starym Testamencie pierwszą funkcję Ducha Bożego, którego aktywność można poznać tylko ze skutków jego działania. Znaczenia, jakie starotestamentowi hagiografowie nadawali wyrazowi a, pozwala dostrzec pewną ewolucję tego pojęcia, które z biegiem czasu coraz bardziej nabierało charakteru wewnętrznego, czego ślad można znaleźć w przekładzie tego terminu jako „tchnienie” - rzeczywistość niematerialna i niewidoczna, posiadająca witalne znaczenie dla życia, gdyż bez oddechu nie można żyć. Tak więc nieuchwytny wiatr, sięgający, zgodnie ze swą naturą, granic niematerialności, a jednocześnie wszechobecny, którego kierunku oraz siły nie można ani przewidzieć, ani podporządkować sobie jest bardzo adekwatnym symbolem obecności i działania Bożego Ducha.

« 2 3 4 5 6 »
DO POBRANIA: |
oceń artykuł Pobieranie..
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Pytanie

Kto w starożytności mógł uczestniczyć w całej Mszy św.?

Odpowiedzi z podaniem tradycyjnego adresu pocztowego prosimy przesyłać e-mailem na adres: studium@gosc.pl lub pocztą tradycyjną:

"Gość Niedzielny" Plac Katedralny 1
33-100 Tarnów

Administratorem danych osobowych jest Instytut Gość Media (Organizator). Dane osobowe są przetwarzane na podstawie Pani/Pana zgody, w celu przeprowadzenia konkursu, przez okres do zakończenia całego postępowania konkursowego. Dane osobowe mogą być udostępniane uprawnionym organom. Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu, wniesienia skargi do organu nadzorczego. W każdym momencie zgody na przetwarzanie danych w celu przeprowadzenia konkursu jak i opublikowanie wyników mogą zostać wycofane przez kontakt na adres e-mail: sekretariat@igomedia.pl.

Odpowiedzi

Konkurs

Zgłoszenie

 "Gość Niedzielny"
Ul. Katedralna 1
33-100 Tarnów

lub na adres
studium@gosc.pl