• facebook
 • Newsletter
 • rss
 • Utracone dzieci

  Beata Malec-Suwara Beata Malec-Suwara

  dodane 11.10.2016 11:50

  W sobotę 15 października odbędzie się pierwszy pochówek dzieci martwo urodzonych pozostawionych w tarnowskich szpitalach.

  SPES - Komitet Budowy Miejsca Pamięci Dzieci Utraconych w uzgodnieniu z Urzędem Miasta Tarnowa informuje, że 15 października 2016 r., w Światowy Dzień Dziecka Utraconego, odbędzie się pierwszy pochówek dzieci martwo urodzonych pozostawionych w tarnowskich szpitalach. Mogiła zbiorcza znajduje się na cmentarzu w Tarnowie Mościcach, przy ulicy Czarna Droga, kwatera nr 95 .

  Rada Miejska w Tarnowie w dniu 30 czerwca 2016 r. podjęła stosowną uchwałę, regulującą zasady pochówku dzieci martwo urodzonych, których rodzice zrezygnowali z prawa do pochówku we własnym zakresie. W nazewnictwie pozamedycznym dla określenia tego rodzaju przypadków przyjęto nazwę „dzieci utracone”.

  Projekt Miejsca Pamięci Dzieci Utraconych, które ma powstać na mościckim cmentarzu.   Projekt Miejsca Pamięci Dzieci Utraconych, które ma powstać na mościckim cmentarzu. Beata Malec-Suwara /Foto Gość - Zależy nam bardzo, aby w Tarnowie powstało miejsce dla rodziców, którzy stracili swe dzieci jeszcze przed narodzinami i nie mieli możliwości ich pochować. Miejsce, gdzie będą mogli przyjść i pomodlić się. Będzie to zarazem miejsce żałoby i miejsce terapeutyczne, gdzie będzie można umieścić tabliczkę z wygrawerowanym imieniem swojego dziecka - mówi Joanna Sadowska z Komitetu Budowy Miejsca Pamięci Dzieci Utraconych SPES w Tarnowie. - Na tym miejscu powstaje również grób, gdzie już w najbliższą sobotę pochowane zostaną dzieci utracone, pozostawione w tarnowskich szpitalach. To uczynek miłosierdzia co do ciała, szczególnie mocno brzmiący w trwającym Roku Miłosierdzia - dodaje.

  Pochówek rozpocznie się o godz. 11 przy kaplicy cmentarza. Do grobu, razem z urną, złożone zostaną karteczki z imionami dzieci, których rodzice nie mieli możliwości pochować. W czasie uroczystości odczytane zostaną również imiona dzieci utraconych, które rodzice udostępnili komitetowi.

  - Dużo rodzin zgłosiło do nas imiona dzieci; można je znaleźć w Księdze Pamięci na naszej stronie. Czytając je widać, że odchodziły praktycznie w każdym tygodniu ciąży. Mamy też sygnały od rodziców, jak bardzo ważne jest dla nich symboliczne pochowanie dzieci - zauważa Joanna Sadowska.

  Są rodzice, którzy z różnych względów nie pożegnali i nie pochowali swoich utraconych dzieci. To dla nich miejsce pamięci będzie szczególnie ważne.   Są rodzice, którzy z różnych względów nie pożegnali i nie pochowali swoich utraconych dzieci. To dla nich miejsce pamięci będzie szczególnie ważne. Beata Malec-Suwara /Foto Gość Wcześniej, o godz. 10, w kościele parafialnym w Tarnowie-Mościcach odprawiona zostanie Msza św. w intencji rodziców, którzy stracili dziecko w wyniku: choroby, poronienia, aborcji, porodu przedwczesnego lub w inny sposób doświadczyli śmierci dzieci.

  Komitet Budowy Miejsca Pamięci Dzieci Utraconych zachęca rodziców, aby przynieśli znicze, symbolizujące pamięć o swoich dzieciach, które zostaną zapalone przy mogile zbiorczej, a także do przysłania komitetowi imion dzieci z datą ich śmierci i  tygodniem ciąży, w którym doświadczyli straty. Zostaną one odczytane w czasie pochówku, a także wpisane do wirtualnej Księgi Pamięci znajdującej się na stronie komitetu. Imiona można przesłać korzystając z formularza kontaktu na stronie www.dzieciutraconetarnow.pl/kontakt lub przez wiadomość na Facebooku https://www.facebook.com/dzieciutracone/.

  Do udziału w ceremonii zaproszono również przedstawicieli innych związków wyznaniowych, działających w Tarnowie. Koszt pochówku zostanie pokryty ze środków budżetowych Miasta Tarnowa.

   

   

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół