• facebook
 • Newsletter
 • rss
 • Tak rodziła się Polska

  Grzegorz Brożek Grzegorz Brożek

  dodane 13.10.2016 13:10

  Brzeska schola dziecięca Ziarenka Nadziei prezentuje w tym roku świetny programem poświęcony 1050. rocznicy chrztu Polski.

  Nowy program zatytułowany „Tak rodziła się Polska” jest owocem letnich warsztatów, które w tym roku członkowie scholi przeżyli w Borkowie, na Ziemi Świętokrzyskiej. 

  - Do przygotowania tegorocznego programu skłonił nas oczywiście przeżywany jubileusz 1050.lecia chrztu Polski. To było przełomowe wydarzenie w naszej historii. Sięgnęliśmy zatem po temat dotyczący naszych korzeni. Uczestnictwo w działalności scholi jest dla dzieciaków wychowawcze, ale opracowywanie tego typu ważnych, tożsamościowych tematów jest również bardzo edukacyjne – mówi dyrygent scholi Andrzej Gicala.

  Dwa lata temu zespół przygotował program z powstańczymi piosenkami w związku z 70. rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego. – Przygotowanie i zrealizowanie z dziećmi projektu jest dużym wyzwaniem. Zawsze trzeba szukać takich tematów, tak opowiedzianych, by same dzieci potrafiły go zrozumieć i potrafiły go barwnie opowiedzieć śpiewem i scenami aktorskimi – przyznaje opiekun grupy ks. Przemysław Podobiński. W tym roku twórcy skorzystali z fragmentów rymowanej historii Polski osiadającej w czytaniu i prezentacji aktorskiej na scenie świetny rytm. Do tego dobrali kilka utworów muzycznych współbrzmiących z opowiadaną historią. Ogląda się to i słucha z wielką przyjemnością. Temat, choć poważny, zrealizowany został z dużą lekkością. – Jedynym problemem tego spektaklu jest fragment, kiedy twórcy oryginalnego tekstu, z którego korzystamy sugerują, że Mieszko przyjął chrzest z wyrachowania, co jest nieprawdą. Ale komentujemy to w sobie właściwy sposób – dodaje Andrzej Gicala. 

  Premiera spektaklu miała miejsce zaraz po warsztatach. Następnie zespół wystąpił z programem w Brzesku w czasie Tygodnia Misyjnego Światowych Dni Młodzieży. Kilka dni temu zaś zaprezentował go w Regionalnym Centrum Kulturalno Bibliotecznym. Przed dziećmi kolejne występy.

  W poniedziałek 17 października „Ziarenka nadziei” wystąpią z koncertem w Szkole Podstawowej nr 2 m podczas szkolnych uroczystości związanych z Dniem Papieskim. 


  We środę 19 października o godz. 9.30 i 11 w Regionalnym Centrum Kulturalno Bibliotecznym, odpowiadając na prośbę dyrekcji MOK i brzeskich szkół „Ziarenka” wystąpią z koncertem „Tak się rodziła Polska” dla uczniów szkół.

  Mali artyści gotowi są, odpowiadając na zaproszenie, zaśpiewać i opowiedzieć o pierwszych chwilach chrześcijańskiej Polski w także w innych miejscach, szkołach czy parafiach.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół