• facebook
 • Newsletter
 • rss
 • Odwiedź czterech biskupów

  dsi

  dodane 02.11.2016 11:16

  Krypta biskupów tarnowskich w bazylice katedralnej w Tarnowie będzie otwarta cały listopad.

  W krypcie spoczywają bp Józef Wojtarowicz, bp Franciszek Lisowski, bp Jan Stepa i abp Jerzy Ablewicz. W katedralnej krypcie znajduje się także grób ks. Andrzeja Tarły, prepozyta kolegiaty katedralnej zmarłego w 1642 roku.

  Ale tarnowska katedra jest nie tylko miejscem spoczynku pasterzy diecezji. To właściwie cmentarz dawnego miasta.

  – Nie wiemy ile osób spoczywa w podziemiach katedry. Są tam krypty, w których przez wieki chowano mieszkańców miasta. W bazylice jest siedem krypt, ale tylko jedną z nich można zwiedzać. To krypta biskupów tarnowskich otwierana każdego roku z okazji uroczystości Wszystkich Świętych i Dnia Zadusznego. Odwiedzają ją  mieszkańcy miasta, ale także uczniowie, dla których może to być pouczająca lekcja historii Tarnowa – mówi ks. Adam Nita, proboszcz parafii katedralnej.

  W katedrze są także imponujących rozmiarów pomniki nagrobne rodziny Tarnowskich i Ostrogskich – właścicieli Tarnowa. Proboszcz parafii katedralnej przyznaje, że pojawiają się pytania o to, czy te krypty będą kiedyś udostępnione do zwiedzania. Jak dodaje ks. Nita, na razie nie jest to możliwe.

  – Można się zastanowić, czy w przyszłości nie otworzyć ich dla zwiedzających, ale jest to związane z opracowaniem planu renowacji krypt. Prace byłyby zapewne bardzo kosztowne. Nie wiem też, czy jest możliwe połączenie tych dwóch krypt – Tarnowskich i Ostrogskich. Potrzebne byłoby rozeznanie ze strony fachowców. Musieliby oni  też ocenić, czy takie prace są możliwe ze względu na bezpieczeństwo zabytkowej świątyni – dodaje ks. Nita.

  3 listopada o 18.00 w bazylice katedralnej w Tarnowie zostanie odprawiona Msza św. za wszystkich zmarłych biskupów tarnowskich. Natomiast 4 listopada, również o 18.00, będzie odprawiona Msza św. za zmarłych kanoników Kapituły Katedralnej.

  Ponadto 5 listopada kapłani i wierni zgromadzeni na Eucharystii o 18.00, będą się modlić za zmarłych proboszczów bazyliki katedralnej oraz kapłanów pracujących w parafii katedralnej. Przez cały listopad o 17.30, a w niedzielę o 18.00, będzie odmawiany w katedrze różaniec za zmarłych połączony z wypominkami.

  W dni oktawy uroczystości Wszystkich Świętych, od 1 do 8 listopada, można zyskać odpusty zupełne, które można ofiarować jedynie za dusze w czyśćcu cierpiące. Aby w ten sposób pomóc duszom czyśćcowym, przede wszystkim trzeba chcieć taki odpust zyskać i wykluczyć jakiekolwiek przywiązanie do grzechu, nawet powszedniego (czyli obiecać sobie silne dążenie do świętości poprzez walkę z grzechami).

  Odpusty, jakie można zyskać w najbliższych dniach, są następujące: jeden odpust w Dzień Zaduszny (czyli od południa 1 listopada aż do północy 2 listopada) za pobożne nawiedzenie kościoła lub kaplicy i odmówienie tam modlitwy Ojcze nasz i Wierzę. Trzeba spełnić także zwyczajne warunki zyskania odpustu; codziennie od 1 do 8 listopada za pobożne nawiedzenie cmentarza i odmówienie tam jakiejkolwiek modlitwy za zmarłych (modlitwa ta może być także myślna). Trzeba również wypełnić zwyczajne warunki zyskania odpustu.

  Trzy zwyczajne warunki zyskania odpustu to:

  • spowiedź sakramentalna
  • Komunia św.
  • modlitwa w intencjach Ojca Świętego (np. Ojcze nasz i Zdrowaś Maryjo lub inna modlitwa).

  Te trzy warunki mogą być wypełnione na wiele dni przed 1 listopada lub po 8 listopada, choć, jeżeli nie ma przeszkód, to wypada, aby Komunia św. i modlitwa w intencjach Ojca Świętego były odprawione w dzień nawiedzenia cmentarza lub kościoła (kaplicy).

  Codziennie można zatem zyskać tylko jeden odpust zupełny (jedna Komunia św. plus modlitwa w intencjach Ojca Świętego i wykonanie czynu odpustowego).

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół