• facebook
 • Newsletter
 • rss
 • Przewodzili owcom

  ks. Zbigniew Wielgosz ks. Zbigniew Wielgosz

  dodane 03.11.2016 19:05

  3 listopada w katedrze to tradycyjnie dzień modlitw za zmarłych biskupów tarnowskich.

  Zaraz pod Dniu Zadusznym w tarnowskiej katedrze jest odprawiana Msza św. w intencji zmarłych biskupów tarnowskich. Uroczystej Eucharystii koncelebrowanej przez wielu kapłanów i biskupów pomocniczych przewodniczył bp Andrzej Jeż.

  Razem z wiernymi świeckimi, modlącymi się również przez pośrednictwo transmisji radia RDN Małopolska i RDN Nowy Sącz, w katedrze byli obecni także alumni Wyższego Seminarium Duchownego oraz siostry zakonne.

  Homilię podczas Eucharystii wygłosił bp Leszek Leszkiewicz. - Pasterze diecezji mają prawo do naszej wdzięczności, modlitwy, ale i zaangażowania w budowanie Kościoła diecezjalnego, aby dziedzictwo, które nam pozostawili, było pomnażane - apelował kaznodzieja.

  Zwrócił również uwagę, że zmarli biskupi byli zwyczajnymi ludźmi. - Mieli słabości, upadali jak my, choć w sferze duchowej - jako przewodnicy diecezji - byli narażeni na większe próby i pokusy. Dlatego wołamy dla nich o miłosierdzie Boże - dodał bp Leszkiewicz.

  Po Mszy św. biskupi i księża kanonicy kapituły katedralnej modlili się w krypcie biskupów tarnowskich, gdzie spoczywają czterej pasterze diecezji: bp Józef Wojtarowicz, bp Franciszek Lisowski, bp Jan Stepa i abp Jerzy Ablewicz.

  W 230-letniej historii diecezji biskupów tarnowskich, którzy odeszli już do wieczności, było 13, zaś biskupów pomocniczych - 5.

  4 listopada o godz. 18 w katedrze będzie celebrowana Msza św. w intencji zmarłych kanoników kapituły katedralnej. Tę Eucharystię będzie transmitować diecezjalne radio. Zaś 5 listopada, również o godz. 18 zostanie odprawiona Msza św. za zmarłych proboszczów i wikariuszy katedralnych. 

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół