• facebook
 • Newsletter
 • rss
 • Miłosierny daje za darmo

  ks. Zbigniew Wielgosz ks. Zbigniew Wielgosz

  dodane 09.11.2016 13:23

  "Miłosierdzie" hasłem 11. Dni Jana Pawła II. Głównym wydarzeniem tarnowskich obchodów była sesja naukowa w miejscowej Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej.

  Sesję rozpoczął ks. dr hab. Janusz Królikowski, prof. UPJPII w Krakowie, dziekan wydziału teologicznego w Tarnowie. Tematem wystąpienia była kwestia miłosierdzia Boga i wolności człowieka.

  – Bóg będąc całkowicie wolny rezygnuje z Siebie, aby w sposób darmowy obdarzyć człowieka uwikłanego w grzech swoją miłością, aby człowieka wyzwolić ku wolności. Czyni to przez miłosierdzie. Natomiast człowiek stając się miłosiernym, czyli czyniącym innym dobro za darmo, dochodzi do pełnej wolności – wyjaśniał ks. Królikowski w wykładzie „Miłosierdzie – Bóg staje po stronie człowieka, aby człowiek stawał się wolny”.

  W drugiej części sesji Anna Szczepanek z Wolontariatu ŚDM Diecezji Tarnowskiej i ks. Artur Ważny z wydziału ds. nowej ewangelizacji kurii diecezjalnej w Tarnowie zaprosili uczestników do poznani siedmiu uczynków miłosierdzia względem ciała na przykładzie konkretnych działań.

  Przedstawili je wolontariusze, aktywni w różnych grupach i stowarzyszeniach. Studenci mogli zatem poznać, co robią Szkolne Koła Caritas (Głodnych nakarmić), Stowarzyszenie Pomocna Dłoń (Spragnionych napoić), Inicjatywa Młodzi Misjom (Nagich przyodziać), Taize i ŚDM (Podróżnych w dom przyjąć), Wspólnota Metanoia (Więźniów pocieszać), wolontariat Sursum Corda (Chorych nawiedzać) oraz matki dzieci utraconych (Umarłych grzebać).

  – Dla mnie najważniejsze jest to, że zawsze mogę coś dać z siebie i od siebie, że nigdy nie jest tak, że nic nie mamy dla potrzebujących. Przecież nie chodzi tylko i zawsze o pieniądze, ale bardzo często o obecność, bliskość, słowo pocieszenia. Naszym kapitałem, który zbieramy w ramach różnych akcji, jest uśmiech dziecka, kolegi, czy starszej osoby, którym pomogliśmy. I także to, że tworzymy wspólnotę. Bo starsi się za nas modlą, koledzy włączają się do akcji, rodzice nam pomagają je zrealizować, a najmłodsze dzieciaki odwdzięczają się nam swoją radością – mówiła jedna z wolontariuszek SKC.

  Historia Dni Papieskich sięga 2006 roku, kiedy to uczelnie reprezentowane w Kolegium Rektorów Szkół Wyższych Krakowa podjęły inicjatywę uczczenia dorobku Jana Pawła II.

  Od samego początku jest to przedsięwzięcie o charakterze naukowym, popularyzującym i kulturalnym. Do dziś Dnia Jana Pawła II inspirują badania naukowe i popularyzują dziedzictwo, jakie pozostawił po sobie Papież Polak.

  Pierwsza edycja Dni Jana Pawła II odbyła się w 2006 roku pod hasłem „Wielowymiarowość Prawdy”. W kolejnym roku – 2007, wiodącym tematem uroczystości było „Dobro”, w roku 2008 – „Piękno”, w 2009 – „Wiara i Nauka”, w 2010 – „Wolność”, a w 2011 – „Godność”. Następnie hasłami przewodnimi były: w 2012 roku – „Dialog”, w 2013 – „Mądrość”, w 2014 – „Nadzieja” i w 2015 – „Świętość”. Hasłem przewodnim tegorocznej edycji jest Miłosierdzie.

  W programie Dni Jana Pawła II, które w Krakowie i Małopolsce trwały od 7 do 9 listopada, znalazły się m. in.: koncerty, wystawy, nabożeństwa, sesje i sympozja naukowe. Odbyły się również konkursy dla studentów – literacki i fotograficzny. Najważniejszym punktem Dni była sesja naukowa, w tym roku poświęcona temotwi miłosierdzia.

  Następnie studenci Instytutu Sztuki PWSZ w Tarnowie wystąpili z programem „Dzielić się dobrem z innymi”. Obchody w auli PWSZ zakończyła „Pantomima” w wykonaniu Grupy Teatralnej Duszpasterstwa Akademickiego Tratwa.

  Wieczorem, o godz. 19.00 będzie sprawowana okolicznościowa Msza św. w kościele akademickim przy ul. Dwernickiego 1, po której nastąpi świętowanie 18 lat Duszpasterstwa Akademickiego Tratwa.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół