Nowy numer 13/2024 Archiwum

Fenomen na skalę Polski przejdź do galerii

Kinga Szalecka z Tarnowa i Mikołaj Szczęsny z Opola wygrali konkurs organowy.

22 listopada w ramach VI Dni Cecyliańskich w Tarnowie odbył się VI Ogólnopolski Konkurs Organowy Uczniów Diecezjalnych Studium Organistowskich. Na ten festiwal zgłosiło się 16 uczestników z kilku ośrodków w Polsce, oczywiście z Tarnowa, ale także z Gniezna, Opola i Łodzi. Ostatecznie do gry na organach przystąpiło 14 osób. Może się komuś wydawać, że to niewiele, ale to i tak więcej niż na równorzędnym konkursie w Krakowie.

- Wszyscy zdają sobie sprawę, że jest to sztuka niszowa, ale jednak nie brakuje osób, które ją wykonują, dlatego trzeba ich wspierać i motywować, zachęcać, m.in. temu ma służyć ten konkurs. Wśród grających nie brakowało także bardzo młodych ludzi. Najmłodszy był 16-latek z Gniezna - mówi Sławomir Barszcz, organista z bazyliki katedralnej w Tarnowie, jeden z członków jury.

Przewodniczącym jury konkursu organistowskiego był prof. Julian Gembalski z Katowic, niekwestionowany autorytet muzyki organowej. Obok niego uczniów oceniali pedagodzy poszczególnych szkół, którzy przyjechali do Tarnowa: Agnieszka Kosmecka z Gniezna, Dawid Długosz z Łodzi, Anna Sikora z Opola i Sławomir Barszcz z Tarnowa.

Zwycięzców wyłonili jednogłośnie. Pierwsze miejsce ex æquo otrzymała Kinga Szalecka z Tarnowa i także ubiegłoroczny laureat pierwszego miejsca Mikołaj Szczęsny z Opola. Drugie miejsce przyznano Maciejowi Albertowi z Opola (w ubiegłym roku zajął III miejsce), natomiast trzecie - Paulinie Bartkowiak z Gniezna. Ponadto wyróżniono także Szymona Marzoka z Opola i Aleksandrę Wojciechowską z Gniezna.

Ogłoszenie wyników odbyło się kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Tarnowie, gdzie w sobotę odbędzie się uroczystość dedykacji nowych organów, której przewodniczył będzie biskup tarnowski Andrzej Jeż.

- Te organy to fenomen na skalę Polski - ocenia ks. Grzegorz Piekarz, dyrektor Wydziału Muzyki Kościelnej i Diecezjalnego Studium Organistowskiego, organizator VI Dni Cecyliańskich w Tarnowie. - I nie wystawiamy sobie tej laurki sami, to w opinii największych fachowców w Polsce te organy są najlepsze - dodaje.

Przywołuje takie autorytety jak prof. Karol Gołębiowski, światowej sławy organista, na stałe mieszkający w Belgii. Nagrał na tych organach płytę. Powiedział, że nie ma lepszego instrumentu w Polsce w tej stylistyce, neoromantycznego. Prof. Wiktor Łyjak sam poprosił o to, czy może tu zagrać recital, mówił, że to dla niego przyjemność. Z kolei prof. Julian Gembalski zaznaczył, że to najlepsze organy, jakie zbudował Dariusz Zych w Polsce. Budował je m.in. w Łagiewnikach czy Licheniu.

Fenomen na skalę Polski   Organy w kościele parafialnym Najświętszego Serca Pana Jezusa w Tarnowie Beata Malec-Suwara /Foto Gość - Trzeba oddać tutaj ogromny szacunek parafii. Zbudowanie takiego instrumentu to niesamowity koszt, ale wszystko na chwałę Boga. Te piękne organy będą uwielbiać Pana Boga na wieczność - mówi ks. Piekarz.

W ramach VI Dni Cecyliańskich w Tarnowie dziś rano w Diecezjalnym Studium Organistowskim rozpoczęła się konferencja naukowa, podczas której wykładowcy będą mówić o nowych organach w kościele parafialnym Najświętszego Serca Pana Jezusa w Tarnowie. Wieczorem natomiast o 18.45 będzie można posłuchać tam recitalu organowego w wykonaniu dr hab. Jarosława Wróblewskiego z Warszawy.

Zdjęcia z ogłoszenia werdyktu VI Ogólnopolskiego Konkursu Organowego Uczniów Diecezjalnych Studium Organistowskich zob. TUTAJ.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy