Nowy numer 17/2024 Archiwum

Duch Odnowiciel

Duch Święty w życiu i nauczaniu starotestamentowych proroków.

Co oznaczają te dwa niezwykłe dary?

Zapowiedzianą duchową przemianę umożliwi nadzwyczajny, niezmiernie ubogacający dar, na który złoży się „nowe serce” (b ḥādāš) oraz „nowy duch” (aḥ ḥădāšâ). W Księdze Ezechiela można zauważyć wzajemną korespondencję „serca” i „ducha” (por. Ez 11,19; 18,31; 21,12; 36,26).

Serce w rozumieniu biblijnym nie jest wyłącznie siedliskiem różnego rodzaju uczuć (por. np. Wj 4,14; 1 Sm 1,8; 2 Sm 15,13; Iz 1,5; 65,14; Ps 4,8; 13,3; 25,17; 40,13), lecz także ośrodkiem inteligencji oraz miejscem poznania (por. np. Prz 2,2.10; 14,33; Syr 17,6) i podejmowania decyzji (por. np. 2 Sm 7,3; Iz 10,7). Tak więc w antropologii biblijnej „serce” stanowi siedlisko świadomej, rozumnej i wolnej osobowości człowieka. W nim rodzą się myśli, plany, decyzje i uczucia. Obejmuje tym samym i wywiera wpływ na podstawowe obszary ludzkiej egzystencji oraz aktywności. Jest ono także przestrzenią tajemniczej działalności Boga. Można więc powiedzieć, że stanowi odpowiednik współcześnie rozumianego sumienia. Jahwe zapowiadając dar „nowego serca” (b ḥādāš) precyzuje, że będzie to „serce cielesne” (b bāśār) w miejsce „serca kamiennego” (b hā’eben). Oznacza to całkowitą zmianę stosunku ludu wybranego do Boga, co będzie skutkowało postawą pełnej otwartości i gorliwości w spełnianiu podjętych zobowiązań. To „nowe serce” zastąpi dotychczasowe, porównane do twardej skamieliny, które było oporne i zamykało się przed Bogiem, stając się tym samym źródłem złego postępowania. W tekście paralelnym możemy przeczytać słowa zapowiedzi Jahwe: „Usunę serce kamienne, a dam im serce cielesne, aby postępowali zgodnie z moimi poleceniami, strzegli moich przykazań i wypełniali je!” (Ez 11,19-20). Powszechne stanie się zamierzone i oczekiwane przez Boga poznanie, rozumienie i pełnienie Jego woli zawartej w przykazaniach. Tak więc „nowe serce”„serce cielesne” oznacza serce żywe, wrażliwe, a równocześnie chętne do działania zgodnego z planem Jahwe.

« 3 4 5 6 7 »
DO POBRANIA: |
oceń artykuł Pobieranie..
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Pytanie

Kto w starożytności mógł uczestniczyć w całej Mszy św.?

Odpowiedzi z podaniem tradycyjnego adresu pocztowego prosimy przesyłać e-mailem na adres: studium@gosc.pl lub pocztą tradycyjną:

"Gość Niedzielny" Plac Katedralny 1
33-100 Tarnów

Administratorem danych osobowych jest Instytut Gość Media (Organizator). Dane osobowe są przetwarzane na podstawie Pani/Pana zgody, w celu przeprowadzenia konkursu, przez okres do zakończenia całego postępowania konkursowego. Dane osobowe mogą być udostępniane uprawnionym organom. Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu, wniesienia skargi do organu nadzorczego. W każdym momencie zgody na przetwarzanie danych w celu przeprowadzenia konkursu jak i opublikowanie wyników mogą zostać wycofane przez kontakt na adres e-mail: sekretariat@igomedia.pl.

Odpowiedzi

Konkurs

Zgłoszenie

 "Gość Niedzielny"
Ul. Katedralna 1
33-100 Tarnów

lub na adres
studium@gosc.pl