Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Rycerstwo ma 25 lat przejdź do galerii

Zamiast szabli czy miecza, ich oręż stanowią medalik, modlitwa, uczynki i umartwienia. I to do walki w zupełności wystarczy.

10 grudnia w bazylice katedralnej w Tarnowie Rycerstwo Niepokalanej Diecezji Tarnowskiej świętowało 25 lat istnienia. Mszy św., którą koncelebrowali kapłani, głównie asystenci stowarzyszeń, przewodniczył bp Władysław Bobowski. Homilię wygłosił o. Stanisław Maria Piętka, prezes narodowy Rycerstwa Niepokalanej.

- Cudowny Medalik, nieustanna modlitwa, uczynki pokutne, umartwienia, świadectwo własnego życia to wystarczy, by wziąć udział w trudach i przeciwnościach jako dobry żołnierz Jezusa Chrystusa. I to z powodzeniem - mówił o. Piętka do zebranych Rycerzy.

Przekonywał, że Rycerz Niepokalanej musi posiadać też odpowiednie umiejętności, znać taktykę i strategię walki. - To nie może być błędny rycerz. Rycerz Niepokalanej nie zabija. Rycerz Niepokalanej kocha. To walka Maryi. Jej siłą jest siła miłości, a celem szczęście ludzi - przekonywał.

Z racji jubileuszu o. Piotr Lenart z Niepokalanowa, w imieniu swojego gwardiana, przekazał parafii katedralnej, gdzie powstało pierwsze koło Rycerstwa Niepokalanej w diecezji tarnowskiej, relikwie św. Maksymiliana Marii Kolbego. Z kolei Zarząd Narodowy MI przyznał medal "Zasłużony dla Rycerstwa Niepokalanej" Janowi Hajdudze, obecnemu prezesowi MI w diecezji tarnowskiej, w podziękowaniu za wieloletni trud, zaangażowanie i pracę. O. Piętka złożył także słowa podziękowania i stosowny dyplom bp. Bobowskiemu za niestrudzoną posługę dla Rycerstwa Niepokalanej Diecezji Tarnowskiej. Medal "Zasłużonego dla MI" otrzymał już w poprzednich latach, podobnie jak Leszek Jaworski z Tarnowa.

To od niego Rycerstwo Niepokalanej w diecezji tarnowskiej się zaczęło. - Musiał do Stanów pojechać, żeby dowiedzieć się o Rycerstwie. Tam pierwszy raz o nim usłyszał. To z jego inicjatywy powstało Rycerstwo przy parafii katedralnej. Od tego czasu rozdał i zapisał do MI1 ok. 320 tys. osób, a w samej diecezji tarnowskiej - ponad 260 tys. ludzi. Był już chyba w każdej parafii diecezji tarnowskiej. Jest oddany Maryi bez końca, każdy wolny czas poświęca temu dziełu - zaznacza J. Hajduga.

W diecezji tarnowskiej jest 21 stowarzyszeń MI2 i 15 wspólnot Rycerstwa Niepokalanej. Asystentem diecezjalnym jest ks. Stanisław Śliwa. W obchodach jubileuszu wzięli udział Rycerze Niepokalanej z: Tarnowa, Dąbrowy Tarnowskiej, Brzeska, Dębicy, Pilzna, Paszyna, Straszęcina, Czarnej, Tuchowa, Gnojnika, Koszyc Wielkich, Świebodzina, Gabonia, Mielca, Szczucina, Żelichowa, Rutki, Nowej Dęby, Porąbki Uszewskiej i Poręby Radlnej. Byli także przedstawiciele MI z kilku parafii diecezji sandomierskiej.

Na zakończenie Mszy św. bp Bobowski dokonał aktu zawierzenia Rycerstwa Niepokalanej Matce Bożej Bolesnej w łaskami słynącej Piecie znajdującej się w tarnowskiej katedrze.

Rycerstwo ma 25 lat   O. Stanisław Maria Piętka, prezes narodowy MI, wręczył Janowi Hajdudze medal "Zasłużony dla Rycerstwa Niepokalanej" Beata Malec-Suwara /Foto Gość

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy