Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Duch Święty w Psalmach

Duch Boży, dzięki któremu stworzenie istnieje i żyje - Psalm 104.

W jaki zatem sposób psalmista opowiada o stworzeniu ziemi?

W drugiej strofie Psalmu 104 (ww. 5-9) psalmista kreśli obraz stwórczej aktywności Boga, który „stabilizuje” ziemski obszar na ogromnych filarach, osadzonych w wodach pierwotnego oceanu: „Umocniłeś ziemię w posadach i nigdy się nie zachwieje. Otchłanią morską okryłeś ją jak szatą; nad górami wznoszą się wody. Uciekają one przed Twoją groźbą, drżą od głosu Twego gromu. Wznoszą się ponad góry i opadają w doliny, na miejsce, które im wyznaczyłeś” (ww. 5-8). Autor psalmu w sposób naturalistyczny zobrazował stwórczą aktywność Boga, przede wszystkim w odniesieniu do „ziemi” i „wody”. Bóg „stabilizuje” ląd stały, „utwierdzając” ten obszar nad rzeczywistością, która jest niestabilna. Przywołany obraz dobrze komentują słowa zaczerpnięte z Księgi Hioba, które odnoszą się do konstrukcji świata. W kwestii założenia świata Bóg stawia Hiobowi następujące pytania: „Gdzie byłeś, gdy kładłem fundament ziemi? Wyjaśnij, jeśli masz wiedzę! Czy wiesz, kto wyznaczył jej rozmiary albo kto rozciągnął nad nią sznur mierniczy? Na czym zostały oparte jej filary, albo kto położył jej kamień węgielny (…)?” (Hi 38,4-6). W świetle przywołanego tekstu można powiedzieć, że podstawa, na której opiera się ziemia, jak i sama jej stabilność dobrze obrazuje stwórczą potęgę Boga. Psalmista dodaje, że ta sama Boża moc ograniczyła również napierające i wszechobecne wody pierwotnego oceanu: „Nie przekroczą granicy, którą im wyznaczyłeś, nie powrócą, aby zalać ziemię” (w. 9).

« 2 3 4 5 6 »
DO POBRANIA: |
oceń artykuł Pobieranie..
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Pytanie

Kto w starożytności mógł uczestniczyć w całej Mszy św.?

Odpowiedzi z podaniem tradycyjnego adresu pocztowego prosimy przesyłać e-mailem na adres: studium@gosc.pl lub pocztą tradycyjną:

"Gość Niedzielny" Plac Katedralny 1
33-100 Tarnów

Administratorem danych osobowych jest Instytut Gość Media (Organizator). Dane osobowe są przetwarzane na podstawie Pani/Pana zgody, w celu przeprowadzenia konkursu, przez okres do zakończenia całego postępowania konkursowego. Dane osobowe mogą być udostępniane uprawnionym organom. Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu, wniesienia skargi do organu nadzorczego. W każdym momencie zgody na przetwarzanie danych w celu przeprowadzenia konkursu jak i opublikowanie wyników mogą zostać wycofane przez kontakt na adres e-mail: sekretariat@igomedia.pl.

Odpowiedzi

Konkurs

Zgłoszenie

 "Gość Niedzielny"
Ul. Katedralna 1
33-100 Tarnów

lub na adres
studium@gosc.pl