Nowy numer 15/2024 Archiwum

Duch Święty zstąpił na Jezusa (Mk 1,9-11)

Nauka o Duchu Świętym (pneumatologia) rozwijała się w Kościele w miarę upływu czasu.

Deklaracja niebieska w czasie chrztu nad Jordanem jest niezwykle ważna, gdyż nadaje sens misji, którą Jezus zaczyna właśnie realizować. Misja ta zaś stanowiła realizację posłannictwa Sługi Pańskiego, mającego w perspektywie pokorne życie, cierpienia i śmierć zbawczą Jezusa.

Będzie On Sługą wybranym przez Boga, aby uczyć narody i prowadzić je do zbawienia. Od tej chwili Jezus będzie pełnił zadanie, które zapowiadali prorocy. Zwłaszcza, zgodnie z przepowiednią o Słudze Pańskim, pojedna ludzi z Bogiem poprzez swoje cierpienie i śmierć.

Realizacja programu Sługi Pańskiego przyniesie Mu takie doświadczenia, jakie tajemniczej postaci starotestamentalnej zapowiedział Izajasz (por. Iz 53). Zanim stanie się męczennikiem, będzie głosicielem prawdy i wtedy będzie cierpiał.

Celem niebieskiego objawienia nad Jordanem było pokazanie, że męka jest czymś zadekretowanym przez Boga i od tej chwili przeznaczeniem Jezusa stał się rzeczywiście krzyż. Przyjął rolę cierpiącego Sługi Pańskiego, który uniżył samego siebie i stał się posłuszny aż do śmierci i to śmierci krzyżowej (por. Flp 2,8). Dokona zaś tego wsparty przez Ducha Świętego.

 

[1] RVM, 21.

[2] Opis chrztu jest wydarzeniem historycznym, gdyż od samego początku stwarzał ogromne trudności pierwotnej wspólnocie chrześcijańskiej. Starano się bowiem wyjaśnić, dlaczego Jezus go przyjął. Takiego faktu by nie wymyślono, gdyby nie odpowiadał on rzeczywistości. Ewangeliści nie stwarzają niepotrzebnie trudności. Natomiast w tym wypadku ma się wrażenie, że Jezus należał do kręgu uczniów Jana.

[3] Gołębica sygnalizuje, że rodzi się nowa ludzkość związana z Bogiem.

[4] A. Feuillet, La personnalité de Jésus entrevue à partir de sa soumission au rite de repentance du Précurseur, RB 77 (1970), s. 42-45.47.

« 4 5 6 7 8 »
DO POBRANIA: |
oceń artykuł Pobieranie..
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Pytanie

Kto w starożytności mógł uczestniczyć w całej Mszy św.?

Odpowiedzi z podaniem tradycyjnego adresu pocztowego prosimy przesyłać e-mailem na adres: studium@gosc.pl lub pocztą tradycyjną:

"Gość Niedzielny" Plac Katedralny 1
33-100 Tarnów

Administratorem danych osobowych jest Instytut Gość Media (Organizator). Dane osobowe są przetwarzane na podstawie Pani/Pana zgody, w celu przeprowadzenia konkursu, przez okres do zakończenia całego postępowania konkursowego. Dane osobowe mogą być udostępniane uprawnionym organom. Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu, wniesienia skargi do organu nadzorczego. W każdym momencie zgody na przetwarzanie danych w celu przeprowadzenia konkursu jak i opublikowanie wyników mogą zostać wycofane przez kontakt na adres e-mail: sekretariat@igomedia.pl.

Odpowiedzi

Konkurs

Zgłoszenie

 "Gość Niedzielny"
Ul. Katedralna 1
33-100 Tarnów

lub na adres
studium@gosc.pl