• facebook
 • Newsletter
 • rss
 • Kobietą być…

  ks. Zbigniew Wielgosz ks. Zbigniew Wielgosz

  dodane 01.02.2017 18:09

  w Borzęcinie. Po raz kolejny miejscowa biblioteka publiczna zorganizowała spotkanie z cyklu „Cudze chwalicie, swego nie znacie…”.

  Gminna Biblioteka Publiczna po raz ósmy zaprosiła mieszkańców Borzęcina i okolic na spotkanie z cyklu „Cudze chwalicie, swego nie znacie”.

  – Wspólnie z historykiem Lucjanem Kołodziejskim chcemy przybliżyć ludziom historię ich miejscowości, okolicy, ojcowizny. Chodzi nam również o integrację mieszkańców, bo uczestnicy spotkań mogą głośno wspominać swoją przeszłość, tworzyć niejako samo spotkanie żywym świadectwem – mówi dyrektor biblioteki Elżbieta Kwaśniewska.

  Tym razem Lucjan Kołodziejski przedstawił bogato ilustrowaną zdjęciami opowieść o roli społecznej kobiet w Borzęcinie.

  – Kobiety mogły zostać żonami, matkami lub iść do zakonu, co nie zdarzało się u nas tak często. Codzienną dolą kobiet była troska o dom, wychowanie dzieci, praca w polu – opowiadał historyk pokazując fotografie dawnego życia w Borzęcinie.

  Kobiety dbały m.in. o edukację swoich dzieci.

  – Pracowały nawet fizycznie przy budowie szkoły w Borzęcinie Dolnym. Było to przed samą II wojną światową. Kiedy wojna się skończyło, również kobiety zdecydowały o dalszej przyszłości budowy, ponieważ zaczęły dyżurami gotować obiady dla mężczyzn, co znacząco zmobilizowało ich do pracy. I tak szkoła wspólnymi siłami stanęła i została oddana do użytku w 1948 roku – mówił Lucjan Kołodziejski.

  W przerwach między częściami prelekcji można było wysłuchać Pauliny Chudyby, która zagrała dla uczestników spotkania na klarnecie. Na koniec zaś wszyscy mogli spróbować wiejskiego, pieczonego w piecu chleba, którym częstowała Anna Knap z Borzęcina Dolnego.

  Więcej o temacie spotkania zorganizowanego przez borzęcińską bibliotekę będzie można przeczytać w wydaniu papierowym „Gościa Tarnowskiego”.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół