Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Zawsze z Jezusem

Rola Ducha Świętego według Ewangelii św. Mateusza.

W połowie wysokości znajduje się klasztor oraz kościół-kaplica, w którym – jak podaje tradycja – przebywał Jezus w czasie czterdziestodniowego postu. W grocie pokazywany jest także kamień, na którym siedział Chrystus, gdy zjawił Mu się diabeł i ukazał Mu „wszystkie królestwa świata oraz ich przepych”.

Na szczycie Góry Kuszenia krzyżowcy (XII w.) zbudowali inną świątynię. Dzisiaj z dawnej kaplicy pozostały tylko resztki. Mnisi otoczyli te ruiny murem, widocznym z Jerycha.

Jezus odrzucił pokusę diabła i stwierdził, że jedynie wtedy, kiedy człowiek oddaje hołd Bogu, może pokonać zło. Kiedy boi się Boga i oddaje Mu hołd, wtedy tworzy samego siebie na obraz i podobieństwo Boga. Jeśli nie boi się i nie oddaje Mu hołdu, zatraca samego siebie w rzeczach, które adoruje i których się lęka.

Jezus odrzucił pokusę mesjanizmu (= szczęścia dla drugich i dla siebie) innego od tego, jaki został Mu nałożony z woli Ojca. Odrzucił propozycję zbyt prostych rozwiązań a także pokusę władzy i sławy. Zaufał Ojcu. Nie szukał dobra ludzi na własną rękę. Nie szukał także swego dobra wykorzystując możliwości, jakie posiadał. Po ludzku oceniając, był nieroztropny. Odrzucił władzę, którą proponował Mu diabeł.

„W walce z szatanem zwyciężył Jezus. Fałszywym bożkom władzy i dobrobytu, fałszywym obietnicom przyszłości, w której władza i ekonomia wszystkim zapewnią wszystko, przeciwstawił boskość Boga – Boga jako rzeczywiste dobro człowieka”.[8]

Opis kuszenia na górze należy łączyć z zakończeniem Ewangelii św. Mateusza. Jezus odrzucił władzę, którą proponował Mu diabeł. A jednak zdobył pełnię tego, czego się wyrzekł (por. Mt 28,18). Odrzucając propozycję zdobycia pewnych wartości na drodze bez Ojca, osiągnął je w stopniu najdoskonalszym. Odrzucił propozycję władzy nad wszystkimi królestwami świata (Mt 4,8-9), a będąc posłuszny woli Ojca, otrzymał władzę „w niebie i na ziemi” (Mt 28,18).

Cytat biblijny w ustach Jezusa (Mt 4,10) wskazuje, że jest On reprezentantem grzesznej ludzkości, która w Nim i przez Niego staje się całkowicie posłuszna Bogu.

 

[1] Podobną funkcję pełnią także dwa pierwsze rozdziały w Ewangelii św. Łukasza. W tym wypadku mamy jednak do czynienia z odmienną tradycją.

[2] P. Gaechter, Maria im Erdenleben, Innsbruck 21954, s. 155-196.

[3] K. Rahner, Nimm das Kind und seine Mutter, Geist und Leben 30 (1957), s. 17. X. Léon-Dufour, L'annuncio à Giuseppe, w: Studi sul Vangelo, Milano 1967, s. 85-108.

[4] PG 31,1463.

[5] PL 95,1164.

[6] Art. cyt., s. 94-99.

[7] Joseph Ratzinger. Benedykt XVI, Jezus z Nazaretu. Część 1. Od chrztu w Jordanie do Przemienienia, Kraków 2007, s. 35-36.

[8] Joseph Ratzinger. Benedykt XVI, dz. cyt., s. 50.

« 3 4 5 6 7 »
DO POBRANIA: |
oceń artykuł Pobieranie..
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Pytanie

Kto w starożytności mógł uczestniczyć w całej Mszy św.?

Odpowiedzi z podaniem tradycyjnego adresu pocztowego prosimy przesyłać e-mailem na adres: studium@gosc.pl lub pocztą tradycyjną:

"Gość Niedzielny" Plac Katedralny 1
33-100 Tarnów

Administratorem danych osobowych jest Instytut Gość Media (Organizator). Dane osobowe są przetwarzane na podstawie Pani/Pana zgody, w celu przeprowadzenia konkursu, przez okres do zakończenia całego postępowania konkursowego. Dane osobowe mogą być udostępniane uprawnionym organom. Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu, wniesienia skargi do organu nadzorczego. W każdym momencie zgody na przetwarzanie danych w celu przeprowadzenia konkursu jak i opublikowanie wyników mogą zostać wycofane przez kontakt na adres e-mail: sekretariat@igomedia.pl.

Odpowiedzi

Konkurs

Zgłoszenie

 "Gość Niedzielny"
Ul. Katedralna 1
33-100 Tarnów

lub na adres
studium@gosc.pl