Nowy numer 17/2024 Archiwum

Dobra i zła budowla (Mt 7,24-29)

Jak budować dom swojego życia - na piasku czy na skale?

Podsumowanie i zaproszenie do zatrzymania się

Całość pierwszej części, długą mowę Jezusa na górze św. Mateusz zamyka przypowieścią, która jest podsumowaniem i równocześnie zaproszeniem słuchacza do wyboru pomiędzy dwiema przeciwstawnymi zachowaniami. Jest zaproszeniem do posłuszeństwa Jezusowym słowom – do słuchania i wypełniania ich.

Cała przypowieść składa się z dwóch części. Pierwsza kreśli dom człowieka roztropnego, który zbudował swój dom na skale (Mt 7,24-25). Druga przedstawia nierozsądnego, który zbudował swój dom na piasku (Mt 7,26-27). Aby ułatwić zapamiętanie oba opisy są bardzo podobne. Przedstawiają w jaki sposób budowano dom, na jakie przeciwności zostały wystawione oba domy oraz jaki był efekt ostateczny – szczęśliwe trwanie i dramatyczny upadek.

Przypowieść została przekazana przez Ewangelię Mateusza oraz przez trzecią Ewangelię (Łk 6,47-49). Warto jednak zwrócić uwagę, iż św. Łukasz pisze nie tylko o mocnym fundamencie domu, ale podkreśla, iż człowiek roztropny utrudził się – nie tylko buduje dom na skale, ale „wkopał się głęboko i założył fundament” (Łk 6,48).

Słuchający Jezusowej mowy na górze staje przed wyborem: albo wypełniać podane wskazania i być szczęśliwym, albo odrzucić je i ściągnąć na siebie nieszczęście. Istotą jest Słowo Jezusa. Ma Ono moc zbawić, o ile jest nie tylko słuchane, ale i wprowadzane w czyn. Jezus ostrzega, iż nadejdzie czas kiedy Bóg osądzi każdego człowieka.

« 1 2 3 4 5 »
DO POBRANIA: |
oceń artykuł Pobieranie..
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Pytanie

Kto w starożytności mógł uczestniczyć w całej Mszy św.?

Odpowiedzi z podaniem tradycyjnego adresu pocztowego prosimy przesyłać e-mailem na adres: studium@gosc.pl lub pocztą tradycyjną:

"Gość Niedzielny" Plac Katedralny 1
33-100 Tarnów

Administratorem danych osobowych jest Instytut Gość Media (Organizator). Dane osobowe są przetwarzane na podstawie Pani/Pana zgody, w celu przeprowadzenia konkursu, przez okres do zakończenia całego postępowania konkursowego. Dane osobowe mogą być udostępniane uprawnionym organom. Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu, wniesienia skargi do organu nadzorczego. W każdym momencie zgody na przetwarzanie danych w celu przeprowadzenia konkursu jak i opublikowanie wyników mogą zostać wycofane przez kontakt na adres e-mail: sekretariat@igomedia.pl.

Odpowiedzi

Konkurs

Zgłoszenie

 "Gość Niedzielny"
Ul. Katedralna 1
33-100 Tarnów

lub na adres
studium@gosc.pl