• facebook
 • Newsletter
 • rss
 • Świadek radości Ewangelii

  ks. Zbigniew Wielgosz ks. Zbigniew Wielgosz

  dodane 07.02.2017 11:50

  Bp Leszek Leszkiewicz rozpoczął drugi rok posługi w diecezji tarnowskiej.

  Tarnowscy diecezjanie modlili się za bp. Leszka Leszkiewicza, który rok temu przyjął święcenia biskupie. Uroczysta Msza św. została odprawiona w tarnowskiej katedrze, transmitowało ją diecezjalne radio RDN Małopolska i RDN Nowy Sącz.

  Obecnie bp Leszkiewicz zajmuje się m.in. przygotowaniem prac V Synodu Diecezji Tarnowskiej.

  - Synod, który teraz prowadzimy, wtedy dopiero przyniesie owoce, kiedy w parafiach będziemy rozmawiali o Kościele, modlili się za niego, uświadamiali sobie, że jesteśmy jego członkami. To głos całego tarnowskiego Kościoła pozwoli nam lepiej kroczyć. Samo jurydyczne rozwiązanie nie pokaże w pełni nowej drogi, ani nie odnowi życia kościelnego. Ono jest potrzebne jako filar, do którego będziemy się odnosić, ale owoc pracy wszystkich zespołów synodalnych będzie większy i nakarmimy się nim wszyscy, kiedy synod poruszy całą diecezję. Dlatego musimy podjąć wysiłek, aby każda wspólnota parafialna słuchała, co Pan Bóg chce nam powiedzieć w tym danym momencie historycznym, w którym znalazła się diecezja tarnowska - powiedział bp Leszkiewicz w wywiadzie dla "Gościa Tarnowskiego" z okazji I rocznicy przyjęcia święceń biskupich.

  Bp Leszek Leszkiewicz urodził się 10 maja 1970 roku w Gorlicach. Pochodzi z parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Rzepienniku Biskupim.

  Szkołę podstawową ukończył w 1984 roku w Rzepienniku Biskupim. Następnie kontynuował naukę w Liceum Ogólnokształcącym im. Henryka Sienkiewicza w Bobowej. Egzamin dojrzałości zdał w 1989 roku. W tym samym roku wstąpił do WSD w Tarnowie.

  Jako diakon odbył roczną praktykę duszpasterską w Tarnowie-Krzyżu. Święcenia kapłańskie przyjął w 1996 roku. Następnie pracował w parafii św. Marii Magdaleny w Szczucinie. Później przygotowywał się do wyjazdu na misje w Centrum Formacji Misyjnej w Warszawie.

  W 2001 roku wyjechał do Ekwadoru, gdzie pracował do 2006 roku. Po powrocie - do 2009 roku - studiował misjologię w Rzymie. Przez rok był wicedyrektorem Wydziału Misyjnego Kurii Diecezjalnej w Tarnowie. Od 2010 roku był prefektem WSD w Tarnowie.

  28 marca 2015 roku został proboszczem parafii św. Mikołaja w Bochni i jednocześnie kustoszem sanktuarium Matki Bożej Różańcowej. W tym samym roku został mianowany kanonikiem gremialnym Kapituły Matki Bożej Różańcowej przy bocheńskim sanktuarium i wybrany prepozytem tejże kapituły.

  19 grudnia 2015 roku papież Franciszek mianował go biskupem pomocniczym diecezji tarnowskiej, przydzielając mu stolicę tytularną Bossa. Święcenia biskupie przyjął w tarnowskiej katedrze 6 lutego 2016 roku.

  O ubiegłorocznych święceniach pisaliśmy w tekście "Już biskupem".

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół