• facebook
 • Newsletter
 • rss
 • Sejm uczci ks. Blachnickiego?

  ks. Zbigniew Wielgosz ks. Zbigniew Wielgosz

  dodane 08.02.2017 18:46

  W parlamencie powstał projekt uchwały upamiętniającej założyciela Ruchu Światło-Życie.

  Podczas posiedzenia Sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu odbyło się pierwsze czytanie poselskiego projektu uchwały w sprawie upamiętnienia 30. rocznicy śmierci ks. Franciszka Blachnickiego.

  Posłowie należący do Komisji jednogłośnie opowiedzieli się za przyjęciem projektu chwały.

  Podczas posiedzenia podkreślono zasługi ks. Blachnickiego dla Polski w kontekście jego biografii oraz pracy duszpasterskiej.

  Przypomniano, że ks. Blachnicki walczył jako żołnierz w kampanii wrześniowej, działał w konspiracji, był więźnie obozu koncentracyjnego. Prześladowały go komunistyczne służby bezpieczeństwa.

  W projekcie mówi się także o działalności duszpasterskiej ks. Blachnickiego, który założył Ruch Światło-Życie oraz Krucjatę Wyzwolenia Człowieka.

  Obecnie na ukończeniu jest proces beatyfikacyjny ks. Franciszka Blachnickiego. Niedawno papież Franciszek nakazał promulgować dekret o heroiczności cnót zmarłego przed 30 laty księdza.

  Sługa Boży ks. Franciszek Blachnicki jest ściśle związany z diecezją tarnowską. W Krościenku n. Dunajcem, na Kopiej Górce mieści się Centrum Ruchu Światło-Życie.  

  Jedna z najstarszych członkiń Instytutu Niepokalanej Matki Kościoła Dorota Seweryn wspominała w jednym z wywiadów dla "Gościa Tarnowskiego", że "ks. Blachnicki najbardziej lubił chodzić do filharmonii, gdzie widział muzyków grających na różnych instrumentach, a jednocześnie wpatrzonych w jednego człowieka, dyrygenta, który delikatnym ruchem prowadził cały ten różnorodny zespół i wydobywał z niego przepiękną harmonię. Ks. Blachnicki tak widział Ruch, ale i cały Kościół. Ruch oazowy, Ruch Światło-Życie miał być wielką orkiestrą, grającą harmonijną symfonię darów i charyzmatów".

  Warto podkreślić, że ciało sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego spoczywa w dolnym kościele pw. Chrystusa Dobrego Pasterza w Krościenku n. Dunajcem.

  O historiach związanych z Kopią Górką, ks. Blachnickim i wizytami kard. Karola Wojtyły można przeczytać w tekście "Szlaki papieskie", zaś o Instytucie Niepokalanej Matki Kościoła, którego założycielem był. ks. Blachnicki, w artykule "Zaczyn w cieście".

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół