• facebook
 • Newsletter
 • rss
 • Polska jest matką

  Grzegorz Brożek Grzegorz Brożek

  dodane 03.05.2017 15:40

  Jeśli czegoś najbardziej nam trzeba dziś w ojczyźnie, to zgody.

  Obchody Święta 3 Maja Powiatu Tarnowskiego odbyły się w tym roku w Gromniku. Jego uczestnicy spotkali się najpierw w kościele parafialnym, by wspólnie modlić się o pomyślność ojczyzny. Mszy św. przewodniczył ks. prał. Zbigniew Guzy, kapelan tarnowskiego środowiska Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Homilię wygłosił ks. Piotr Siemek. - Bądźmy mocni wiarą, niech rodziny będą Bogiem silne, kochajmy ojczyznę naszą Polskę, która jest naszą matką, i to matką szczególną, która wiele przecierpiała i znów na nowo cierpi, dlatego ma prawo do miłości szczególnej - apelował kaznodzieja.

  Po Mszy św. uczestnicy uroczystości spotkali się w miejscowym amfiteatrze. Tam krótki koncert dała orkiestra dęta z Siemiechowa, a młodzież z gimnazjum zaprezentowała inscenizację historyczną związaną z 226. rocznicą Konstytucji 3 Maja i zaborami.

  - Uchwalenie Konstytucji 3 Maja to dla nas, Polaków, wyjątkowe wydarzenie. W okresie poprzedzającym upadek państwa jako naród zdobyliśmy się na wyjątkowy zryw, który zaowocował uchwaleniem pierwszej w naszych dziejach, jak również w historii Europy, ustawy zasadniczej. Ostatecznie nie uchroniła ona Rzeczypospolitej od rozbiorów, niemniej jednak stała się świadectwem wielkości Polaków jako narodu. Inspirowała przyszłe pokolenia. I tak jest do dziś - mówił starosta tarnowski Roman Łucarz.

  Mszy św. przewodniczył ks. prał. Zbigniew Guzy   Mszy św. przewodniczył ks. prał. Zbigniew Guzy Grzegorz Brożek /Foto Gość

  Józef Gawron, wicewojewoda małopolski, apelował, abyśmy zwłaszcza dziś, kiedy cieszymy się wolnością, budowali Polskę silną gospodarczo, moralnie. - Także silną wiarą w Boga w Trójcy Jedynego. Takiej Polski chcemy i o takiej marzymy - mówił.

  Zbigniew Karciński, wicestarosta tarnowski, zwrócił uwagę, że utrata niepodległości dawno temu była w znacznej mierze zawiniona przez nas samych, Polaków. - Brak zgody, zdrada, kłótnie doprowadziły do tego, że stosunkowo łatwo było dokonać rozbiorów. Dziś też brakuje nam zgody i to jest powód do zmartwienia, bo brak zgody - podpowiada historia - niczego dobrego nam nie przyniósł - mówił.

  Wśród gości, którzy uczestniczyli w Gromniku w uroczystości, byli też wicemarszałek Małopolski Stanisław Sorys, komendant miejski Policji w Tarnowie mł. insp. Mariusz Dymura, prezes Zakładów Mechanicznych w Tarnowie Henryk Łabędź.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół