Nowy numer 13/2024 Archiwum

Owoce Ducha Świętego

Metaforę owocu św. Paweł zaczerpnął z tradycji Starego Testamentu.

Dalej w piątym rozdziale Listu do Galatów Paweł wymienia cierpliwość, łaskawość i dobroć.

Cierpliwość to cecha łącząca w sobie niezłomność i wytrwałość. Termin cierpliwość (gr. makrotimia) użyte jest w Pierwszej Księdze Machabejskiej na określenie cechy, dzięki której Rzymianie stali się panami świata (1Mch 8,4). Autor natchniony mówiąc o cierpliwości Rzymian wskazuje na ich wytrwałość i zdecydowanie, na nie zawieranie pokoju z jakimkolwiek nieprzyjacielem nawet w chwili klęski. W myśli Księgi Machabejskiej jest to rodzaj zwycięskiej cierpliwości. Dla Ojców Kościoła cierpliwość to cecha człowieka, który mógł się zemścić, ale tego nie uczyni, czyli człowieka powolnego do gniewu. Nowy Testament używa tego słowa na określenie postępowania Boga wobec ludzi (Rz 2,4; 9,22; 1Tm 1,16; 1P 3,20). Gdyby Bóg zachowywał się tak jak człowiek, już dawno nasz świat przestałby istnieć. Bóg jest jednak cierpliwy, dzięki czemu znosi nasze grzechy i nie odrzuca nas. Lud Boży winien naśladować w tym swojego Pana (1Kor 13,4; Ef 4,2; Kol 1,11; 3,12).Winniśmy to czynić tak wobec bliźnich jak i wobec nas samych.

Kolejne dwa „owoce Ducha” – uprzejmość i dobroć są słowami bliskoznacznymi. Grecki termin chrestotetes – uprzejmość, często zastępuje się wyrazem dobroć. Mówiąc o łaskawości, Paweł wskazuje, iż to Duch Święty kształtuje w chrześcijanach postawę łagodności lub łaskawości, która przejawia się jako miłość w działaniu. Łaskawość jest cechą miłosiernej postawy Boga oraz Jego postępowania względem grzeszników (Rz 2,4; Ef 2,7; Tt 3,4). Chrześcijanie nie mają lepszego sposobu naśladowania Bożej łaskawości niż okazywanie innym ludziom miłosierdzia, jakie sam Bóg im okazał (Ef 4,32). Istotą znaczenia słowa „uprzejmość” jest dobroć połączona z uprzejmością, grzecznością.

Na określenie drugiego terminu – dobroci, Paweł używa słowa agatosune, które oprócz Biblii nie występuje w grece świeckiej[2]. Jest to wyrażenie oddające dobroć. Dobroć zawiera w sobie hojność, ale jej celem jest moralna doskonałość. Wspaniałomyślna hojność jest zaprzeczeniem zazdrości (Ga 5,21).

« 6 7 8 9 10 »
DO POBRANIA: |
oceń artykuł Pobieranie..
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Pytanie

Kto w starożytności mógł uczestniczyć w całej Mszy św.?

Odpowiedzi z podaniem tradycyjnego adresu pocztowego prosimy przesyłać e-mailem na adres: studium@gosc.pl lub pocztą tradycyjną:

"Gość Niedzielny" Plac Katedralny 1
33-100 Tarnów

Administratorem danych osobowych jest Instytut Gość Media (Organizator). Dane osobowe są przetwarzane na podstawie Pani/Pana zgody, w celu przeprowadzenia konkursu, przez okres do zakończenia całego postępowania konkursowego. Dane osobowe mogą być udostępniane uprawnionym organom. Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu, wniesienia skargi do organu nadzorczego. W każdym momencie zgody na przetwarzanie danych w celu przeprowadzenia konkursu jak i opublikowanie wyników mogą zostać wycofane przez kontakt na adres e-mail: sekretariat@igomedia.pl.

Odpowiedzi

Konkurs

Zgłoszenie

 "Gość Niedzielny"
Ul. Katedralna 1
33-100 Tarnów

lub na adres
studium@gosc.pl