• facebook
 • Newsletter
 • rss
 • Aktywnie, czyli zdrowo

  Sylwia Gadowska

  dodane 03.06.2017 08:18

  Jak spędzać wolny czas, żeby się wszechstronnie rozwijać? W Uściu Solnym znają odpowiedź.

  „Aktywnie i zdrowo spędzam wolny czas” to projekt sfinansowany przez Fundację PZU w partnerstwie z Gminnym Centrum Kultury Czytelnictwa i Sportu w Szczurowej realizowany w miejscowościach Uście Solne, Zaborów i Wola Przemykowska.

  Głównym celem spotkań było propagowanie zdrowego stylu życia i aktywności fizycznej poprzez uprawianie sportów i odpowiedni styl życia, a także zaangażowanie dzieci i młodzież w rozwój ciekawych inicjatyw, zagospodarowanie wolnego czasu co stanowiło istotną formę ochrony młodego pokolenia przed patologiami społecznymi.

  W trakcie trwania projektu dzieci i młodzież uczestniczyli w spotkaniach sportowych połączonych z blokiem edukacyjnych gier planszowych, prelekcjach na temat zdrowego trybu życia, warsztatach plastycznych. Zorganizowany został aerobik ,,Ćwiczę wspólnie z mamą,” oraz zajęcia z użyciem chusty animacyjnej. Odbyły się także liczne konkursy sportowe pod hasłem ,,Jestem mistrzem w …” oraz w ,,Zdrowym ciele zdrowy duch.”

  W każdej miejscowości przeprowadzone zostały spotkania z ratownikiem medycznym, podczas których dzieci nauczyły się w jaki sposób udzielić pierwszej pomocy i jak zachować się w sytuacjach bezpośredniego zagrożenia życia.

  Wspólne spotkania obfitowały także w liczne wycieczki m.in. rowerową szlakiem Wiślanej Trasy Rowerowej, do Kopalni Soli w Bochni, gdzie na dzieci czekał pobyt w leczniczym mikroklimacie Komory Ważyn, połączony z przeprawą łodzią przez zalaną solanką komorę. Nie lada atrakcją był udział w zajęciach integracyjnych ,,Zmagania z grawitacją” z wykorzystaniem technik linowych w Centrum Aktywnego Wypoczynku w Borku gdzie dzieci i młodzież miały okazję w duchu sportowej rywalizacji pokonać most linowy, ściankę wspinaczkową oraz zjazd ponad 120 m Kolejką Tyrolską nad wodą.

  27 lipca 2017 roku zorganizowane zostało w każdej miejscowości realizującej projekt spotkanie podsumowujące, podczas którego dzieci mogły swobodnie wypowiedzieć się w jaki sposób uczestnictwo w wspólnych spotkaniach wpłynęło na nich i  jak zamierzają zdobytą wiedzę wykorzystać w przyszłości. W Uściu Solnym dzięki współpracy z Ochotniczą Strażą Pożarną i ks. proboszczem tej miejscowości Albertem Urbasiem dzieci mogły obejrzeć pokaz sprzętu strażackiego, uczestniczyć we wspólnych zabaw sportowych, przygotowanym ognisku gdzie przy dźwiękach gitary rozbrzmiewał wesoły śpiew. Nie lada atrakcją dla wszystkich uczestników spotkania była dmuchana zjeżdżalnia i suchy basen z kolorowymi kulkami, a także zorganizowany blok  zajęć z animatorem.

  Wspólne spotkania podczas trwania projektu sprawiły, że gdy dzieci i młodzież nauczyli się pracy w grupie, efektywnego planowania wolnego czasu z korzyścią dla własnego zdrowia. Młodzi uczestnicy zrozumieli też, że z ruchu i współzawodnictwa można czerpać radość, nauczyć się wytrwałości i systematyczności w dążeniu do celu.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół