Nowy numer 13/2024 Archiwum

Duch Święty w nauczaniu Josepha Ratzingera

Joseph Ratzinger bardzo dobrze zna tradycyjne nauczanie Kościoła, z niego czerpie i je rozwija.

W Credo, po wyznaniu wiary w Ducha Świętego, wyznajemy wiarę w „świętych obcowanie” i „grzechów odpuszczenie”. Jak Joseph Ratzinger wiąże te tajemnice wiary z działaniem Ducha Świętego w Kościele?

Według J. Ratzingera Duch w historii działa przede wszystkim w „świętych obcowaniu” i „grzechów odpuszczeniu”. Obydwie wypowiedzi przedstawiają sposób w jaki działa On w historii[21].

Joseph Ratzinger wyjaśnia, że „obcowanie świętych, wskazuje przede wszystkim na wspólnotę eucharystyczną. Wyraz sanctorum (świętych) odnosi się więc pierwotnie nie do osób, ale do darów świętych, do tego, co święte, co Bóg dał Kościołowi w święceniu przezeń Eucharystii, jako właściwą więź jedności”[22]. Kościół więc jest przede wszystkim wspólnotą stołu wokół Zmartwychwstałego, który wszystkich przez swojego Ducha zewsząd gromadzi i jednoczy. Ale Kościół to także ludzie, którzy przez ten jeden, święty dar są jednoczeni i uświęcani. Kościół więc to z jednej strony jedność eucharysty­cznego stołu, a z drugiej wspólnota tych, którzy ze względu na ten wspólny stół, Eucharystię, są także między sobą zjednoczeni. Dlatego wspólnota świętych przekracza granice śmierci, łączy wszystkich, którzy otrzymali jednego Ducha i Jego dającą życie moc[23].

Z kolei słowa o „grzechów odpuszczeniu” w pierwszym etapie dziejów Kościoła odnoszą się do chrztu. Jednak ze względu na egzystencjalne uwarunkowania życia chrześcijan, którzy po chrzcie potrzebowali przebaczenia, połączono je z sakramentem pokuty. Z początku właśnie chrzest był uważany za wielki sakrament przebaczenia. Wiedziano od początku, że „chrześcijaninem nie można stać się przez narodzenie, ale jedynie przez odrodzenie; chrześcijaninem staje się człowiek tylko przez to, że odmienia swe życie”[24]. Chrzest pozostaje więc podstawowym znakiem chrześcijańskiej egzystencji, a przypomina o tym prawda o „grze­chów odpuszczeniu”[25].

« 5 6 7 8 9 »
DO POBRANIA: |
oceń artykuł Pobieranie..
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Pytanie

Kto w starożytności mógł uczestniczyć w całej Mszy św.?

Odpowiedzi z podaniem tradycyjnego adresu pocztowego prosimy przesyłać e-mailem na adres: studium@gosc.pl lub pocztą tradycyjną:

"Gość Niedzielny" Plac Katedralny 1
33-100 Tarnów

Administratorem danych osobowych jest Instytut Gość Media (Organizator). Dane osobowe są przetwarzane na podstawie Pani/Pana zgody, w celu przeprowadzenia konkursu, przez okres do zakończenia całego postępowania konkursowego. Dane osobowe mogą być udostępniane uprawnionym organom. Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu, wniesienia skargi do organu nadzorczego. W każdym momencie zgody na przetwarzanie danych w celu przeprowadzenia konkursu jak i opublikowanie wyników mogą zostać wycofane przez kontakt na adres e-mail: sekretariat@igomedia.pl.

Odpowiedzi

Konkurs

Zgłoszenie

 "Gość Niedzielny"
Ul. Katedralna 1
33-100 Tarnów

lub na adres
studium@gosc.pl