• facebook
 • Newsletter
 • rss
 • Stacje drogi do trzeźwości

  Beata Malec-Suwara Beata Malec-Suwara

  dodane 01.07.2017 22:00

  Kilka tysięcy osób uczestniczyło w nabożeństwie Dróżek Różańcowych w Zawadzie, które poprowadził ks. prał. Zbigniew Guzy i dębicka Krucjata Wyzwolenia Człowieka.

  Przy sanktuarium Matki Bożej Zawadzkiej od 30 lat w pierwsze soboty miesiąca odbywa się nabożeństwo Dróżek Różańcowych. Podczas dzisiejszego w tonie pokutnym i wynagradzającym modlono się o trzeźwość.

  W modlitwie różańcowej, która rozpoczęła się Mszą św., a zakończyła nowenną do Matki Bożej Zawadzkiej, uczestniczyło kilka tysięcy osób.

  Nabożeństwo poprowadził ks. prał. Zbigniew Guzy, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych tarnowskiej kurii.

  O oprawę liturgii i nabożeństwa zadbała Krucjata Wyzwolenia Człowieka spotykająca się przy parafii św. Jadwigi w Dębicy, a skupiająca osoby niemal z całego powiatu dębickiego. Grupą opiekuje się s. Justyna Papież.

  Rozważania różańcowe wygłosił ks. prał. Zbigniew Guzy, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych tarnowskiej kurii   Rozważania różańcowe wygłosił ks. prał. Zbigniew Guzy, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych tarnowskiej kurii Beata Malec-Suwara / Foto Gość - Podjęcie decyzji o abstynencji jest działaniem pod prąd wynikającym z pełnej wizji skutków kontaktu człowieka z różnego rodzaju środkami, które na chwilę dają pozory rozluźnienia, uspokojenia, szczęścia, ale na dłuższą metę przynoszą tragiczne skutki, niszcząc zdrowie, a także życie rodzinne, społeczne - mówił w czasie nabożeństwa Dróżek Różańcowych ks. Zbigniew Guzy.

  - Życie w trzeźwości, abstynencji jest działaniem pod prąd tym, którzy na ludzkiej krzywdzie i nieszczęściu chcą zarabiać. Wybór trzeźwości i abstynencji oznacza prawdziwą wolność - dodał.

  Członkowie Krucjaty Wyzwolenia Człowieka często na własnej skórze doświadczyli tego, ile ta walka o wolność życia w trzeźwości, może kosztować. Swoim świadectwem życia w trzeźwości dzieliło się jedno z małżeństw należących do Krucjaty i pan Ryszard.

  Modlitwę poprowadziła Krucjata Wyzwolenia Człowieka z Dębicy   Modlitwę poprowadziła Krucjata Wyzwolenia Człowieka z Dębicy Beata Malec-Suwara / Foto Gość - Jestem tutaj, by podziękować Matce Bożej za siedem lat mojej trzeźwości. Byłem u Niej 8 lub 9 lat temu, by prosić o trzeźwość dla siebie. Dziękuję Matce Bożej, że zostałem wysłuchany - mówił pan Ryszard.

  Opowiedział uczestnikom nabożeństwa historię swojego trudnego życia. - Nie umiałem żyć na trzeźwo - wyznał.

  Pewnego dnia jego syn uczestniczył w szkole w spotkaniu z anonimowymi alkoholikami i przyniósł do domu ulotkę z informacją o spotkaniach grupy AA przy parafii św. Jadwigi w Dębicy. - Trochę ta ulotka mnie denerwowała, ale po jakimś czasie zrobiła swoje i poszedłem na pierwsze spotkanie. Szedłem tam nie z przekonania, że coś mi to pomoże, ale raczej dla świętego spokoju i żeby sobie udowodnić, że nie powinienem tam chodzić - mówił.

  O dziwo, po pierwszym spotkaniu zrozumiał, że to jest jego miejsce. Po pół roku przyszedł moment załamania. - Cztery dni z tego czasu to był koszmar, który chciałbym do końca życia pamiętać, żebym nigdy nie musiał czegoś takiego przeżywać - opowiadał.

  Decyzję o tym, że nie chce więcej pić, podjął 11 czerwca, w uroczystość Najświętszego Serca Jezusowego. 15 sierpnia wziął udział pierwszy raz w pieszej pielgrzymce Krucjaty Wyzwolenia Człowieka do Matki Bożej Zawadzkiej.

  - To były 18. urodziny mojego syna, który przyniósł mi tę ulotkę do domu. To tutaj podpisałem deklarację, że wytrwam w trzeźwości do końca życia - mówił. Wierzy, że to Bóg dzięki Matce Bożej postawił na jego drodze przyjaciół z grupy AA i Krucjaty. Z nimi uczył się na nowo żyć i modlić.

  O Dróżkach Różańcowych, które w tym roku obchodzą 30-lecie istnienia, będzie można przeczytać w tarnowskim dodatku Gościa Niedzielnego, który ukaże się na niedzielę 16 lipca   O Dróżkach Różańcowych, które w tym roku obchodzą 30-lecie istnienia, będzie można przeczytać w tarnowskim dodatku Gościa Niedzielnego, który ukaże się na niedzielę 16 lipca Beata Malec-Suwara / Foto Gość Lipcowe Dróżki Różańcowe wpisały się w jedną ze stacji Narodowego Kongresu Trzeźwości. Ta ma zasięg dekanalny.

  Jak wyjaśnia ks. Zbigniew Guzy, dwie zasadnicze jego stacje to część modlitewna na Jasnej Górze w trzeci weekend czerwca oraz część studyjna, która odbędzie się 21 września na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Całość zakończy się modlitwą o trzeźwość w ostatnią niedzielę września we wszystkich kościołach w Polsce.

  Zapraszamy do GALERII ZDJĘĆ.

  Z kolei kustosz zawadzkiego sanktuarium ks. Józef Książek zaprasza wszystkich na szkaplerzne imieniny Matki Bożej Zawadzkiej . Główna uroczystość odbędzie się 16 lipca. Sumie odpustowej o godz. 11 przewodniczył będzie bp Leszek Leszkiewicz.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół