Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Co zabrać na pielgrzymkę?

To już ostatnie chwile, by pomyśleć, co włożyć do pielgrzymkowego plecaka!

Dla wielu pielgrzymów, szczególnie tych wybierających się na pielgrzymkę po raz pierwszy, czas pakowania bagażu bywa trudny, a nawet stresujący. Oto więc krótki opis tego, co warto ze sobą zabrać.

Bagaż dzieli się na główny, który jest przewożony samochodem ciężarowym (bagażówką) na miejsce noclegu i do którego w czasie dnia na szlaku nie ma dostępu oraz podręczny, który każdy pielgrzym nosi ze sobą. Najlepiej zabrać ze sobą również namiot. Nawet, jeśli liczy się na wygodniejsze noclegi u gospodarzy, to nieraz może ich zabraknąć.

Pakiet standard

W bagażu głównym musi znaleźć się zestaw ubrań na osiem dni. Najlepiej by były to ubrania wygodne, szczególnie w przypadku bielizny, nie najdroższe, gdyż mogą się poniszczyć.

Standardowy zestaw to 8 podkoszulków, 8 par bielizny, 8 par wygodnych skarpet, kilka par spodenek, długie spodnie, koszulka z długim rękawem/koszula i bluza. Jako pidżamę warto wziąć dresy, koszulkę i ciepłą bluzę.

Dodatkowo należy spakować: drugie buty na zmianę (koniecznie rozchodzone i wygodne), ręcznik, ładowarkę do telefonu, klapki, przybory toaletowe, chusteczki higieniczne, latarkę (bardzo dobrze sprawdza się tzw. czołówka), suchy, trwały prowiant (jak np. hermetycznie zapakowany ser, małe dżemiki, konserwy), zapas wody (według uznania, nie jest konieczny) oraz śpiwór. Warto pomyśleć również o odświętnym stroju na niedzielę i dzień wejścia na Jasną Górę.

Bagaż podręczny nie może zawierać zbędnych rzeczy. Pielgrzym nosi go cały dzień ze sobą. Im będzie lżejszy tym lepiej. Musi się w nim jednak znaleźć przede wszystkim woda. Trzy butelki to optymalna liczba. Ilość prowiantu musimy dostosować do siebie.

Na postojach można zabrać chleb lub kupić coś w sklepikach z zaopatrzeniem. Do plecaka należy spakować także dokumenty osobiste, różaniec i pieniądze (w zależności od potrzeby), jak również kubek (najlepiej metalowy) na herbatę, zupki i innego rodzaju smakołyki oraz łyżeczkę, nóż do krojenia i smarowania chleba. Warto zaopatrzyć się w notes i długopis - przydadzą się do zapisywania adresów i telefonów nowych znajomych, w tym gospodarzy, albo ciekawych cytatów z kazań.

Nie można zapomnieć o nakryciu głowy, pelerynie przeciwdeszczowej, karimacie i legitymacji pielgrzymkowej. W podręcznym bagażu musi koniecznie znaleźć się apteczka, a w niej: igły do przebijania bąbli, 2 bandaże elastyczne, plastry, wapno rozpuszczalne, krem z filtrem przeciwsłonecznym, stale zażywane lekarstwa, aspiryna, leki przeciwbólowe, krem nawilżający, żel na ukąszenia owadów. Warto mieć ze sobą także tabliczkę czekolady, która dobrze wpływa na organizm i poprawia nastrój.

Pakiet premium

Ci, którym nie straszny ciężar bagażu mogą zabrać ze sobą aparat, by uwiecznić wyjątkowe chwile pielgrzymowania. Mimo iż zalecamy jak najrzadsze używanie telefonu w czasie pielgrzymki, to warto zaopatrzyć się w powerbank, ponieważ nie na każdym noclegu uda się naładować telefon za pomocą ładowarki. Zachęcamy natomiast do zabrania ze sobą instrumentów muzycznych, by ubogacać nasze pielgrzymowanie. Przydać może się także mały zestaw do szycia i specjalne plastry na odciski.

Lifehacki zaprawionego pielgrzyma

Jeżeli ktoś ma problemy z kręgosłupem warto zadbać o to, by plecak podręczny miał specjalne paski biodrowe. Śpiwora nie trzeba pakować do bagażu głównego. Można potraktować go jako osobny bagaż. Należy wtedy napisać na nim numer taki sam jak na plecaku. Nie można jednak wiązać bagaży razem.

Ubrania w bagażu głównym należy umieścić w reklamówkach lub zawinąć w folię co zabezpieczy je przed przemoknięciem. Reklamówka na ręcznik i klapki do kąpieli to dobry pomysł. Łatwiej w ten sposób umieścić je w bagażu, gdy są wilgotne.

Jeżeli jako nakrycia głowy używasz kapelusza, który nie mieści się w plecaku można przywiązać go do niego smyczką. Warto pakować ubrania w komplety na każdy dzień (bielizna, koszulka, spodenki, skarpetki).

Wiele rzeczy można kupić na postojach. Nie ma potrzeby zabierać ogromnych ilości żywności czy napojów. Najwygodniej jest wybrać „samorozkładający się” namiot, który także szybko można złożyć. To oszczędność sił i czasu.

Mamy nadzieję, że nasz krótki poradnik pomoże wam w skompletowaniu waszego pielgrzymkowego bagażu i rozwieje wasze wątpliwości, zwłaszcza gdy pierwszy raz wyruszacie na pielgrzymi szlak.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy