• facebook
 • Newsletter
 • rss
 • Od 400 lat tu przychodzą

  Grzegorz Brożek Grzegorz Brożek

  dodane 02.09.2017 19:00

  W sanktuarium Matki Bożej w Zawadzie koło Dębicy rozpoczął się tygodniowy wielki odpust.

  Zainaugurowała go sobotnia Msza św. o godz. 15, po której odbyło się nabożeństwo dróżek różańcowych. Po nich wierni powrócili do kościoła sanktuaryjnego na nowennę do Matki Bożej, po której odbywa się błogosławieństwo na wzór lurdzki każdej grupki pielgrzymów.

  - Na dróżki ludzie przyjeżdżają do Zawady już 30 lat. Tyle właśnie mija w tym roku od poświęcenia dróżek - mówi ks. Józef Książek, kustosz sanktuarium.

  Co ciekawe, choć mówimy dziś o tym, że obraz Kościoła zmienia się, bo mniej ludzi przychodzi na modlitwę, ale za to może są bardziej świadomi swojej relacji z Jezusem, to w Zawadzie od lat ludzi jest i dużo, i świadomych.

  - Dziś ludzie nie mają czasu, mówią o tym głośno, patrzą ciągle na zegarek, a jednak przychodzą tu na trzygodzinne nabożeństwo. Tyle trwają Msza św., dróżki, nowenna. Potrzebują - bardzo wyraźnie to widać - także Różańca. Potrzebują także doświadczenia wspólnoty, tysięcy podobnie rozmodlonych, skupionych - dodaje ks. Książek.

  Program odpustu zawadzkiego   Program odpustu zawadzkiego Archiwum parafii Zawada Na dróżkach w taki dzień - poprzedzający czy rozpoczynający odpust - potrafi być nawet 4 tys. wiernych. Zazwyczaj liczba ta waha się między 2 a 3 tys. Skąd taki tzw. ściąg? - My niebawem, za parę lat, będziemy obchodzić 100. rocznicę koronacji obrazu Matki Bożej. Ludzie pielgrzymują w to miejsce od 400 lat. Tradycje są długie. W Zawadzie, w okolicy bliższej i dalszej, pielgrzymowanie do tego sanktuarium jest także tradycją. Prawie w każdym domu jest ktoś, kto otrzymał jakąś łaskę, kto pielgrzymował tu do Maryi, co odmieniło jego życie - dodaje kustosz.

  Odpust potrwa do 10 września. Główna uroczystość - 10 września o godz. 11 z poświęceniem ziarna siewnego. Szczegóły na plakacie.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół