Nowy numer 21/2018 Archiwum

Nominacje, regulamin i propozycje

6 września w Domu Rekolekcyjnym w Ciężkowicach odbyło się powakacyjne spotkanie Komisji Przygotowawczej V Synodu.

Obrady trwające 5 godzin rozpoczęły się Koronką do Bożego Miłosierdzia. Następnie biskup tarnowski Andrzej Jeż wręczył nominacje nowym członkom: ks. Michałowi Dąbrówce, ks. Marianowi Kostrzewie, ks. Tomaszowi Lelito i ks. Andrzejowi Turkowi. Z kolei bp Leszek Leszkiewicz podsumował dotychczasowy stan prac.

Niemal całe spotkanie zostało poświęcone omówieniu projektu Regulaminu, który w okresie wakacyjnym był konsultowany i dopracowywany przez Zespół prawny. Zwyczajne odczytanie i prezentacja tekstu przez ks. Roberta Kantora, okazały się jednak podstawą burzliwej i ożywionej dyskusji.

Już od 13 września będzie on także omawiany z kapłanami w całej diecezji, dlatego członkowie Komisji chcieli go dobrze zrozumieć, aby następnie umieć dobrze odpowiedzieć na pytania duchowieństwa.

Podjęto próbę doprecyzowania ogólnych celów synodu oraz zadań i funkcji, jakie będą pełnić setki, a może nawet tysiące osób zaproszone do właściwych prac synodalnych w ramach specjalnych Komisji oraz Synodalnych Zespołów Parafialnych, czy też pełniących funkcję Relatora Dekanalnego.

Już teraz coraz wyraźniej widać, na czym będzie polegać synodowanie, choć oczywiście nie ma jeszcze wyznaczonych tematów wiodących i nie wiadomo, do jakich wniosków doprowadzi V Synod. Członkom Komisji zostały także przekazane wytyczne dotyczące najbliższych spotkań w dekanatach.

Nieco czasu poświecono również próbie dokonania syntezy zagadnień i tematów, które jako propozycje dla Synodu zostały nadesłane do Sekretariatu i zostały opublikowane w nr 1 „Biuletynu V Synodu Diecezji Tarnowskiej” (plik pdf dostępny także stronie www.synodtarnow.pl/pobierz).

Gość Tarnowski pisał o nich TUTAJ.

Widać z nich bardzo wyraźnie kształtujące się już główne obszary tematyczne koncentrujące się wokół następujących zagadnień: (1) katecheza, ewangelizacja i formacja religijna, czyli towarzyszenie ludziom w różnym wieku i stanie życia; (2) liturgia, głoszenie słowa Bożego i duchowość; (3) struktura parafii i reorganizacja duszpasterstwa z większym zaangażowaniem świeckich; (4) szereg innych niemniej ważnych postulatów (np. dotyczących mediów, programów formacyjnych itd.). Wszystkie one będą teraz konsultowane na dekanalnych spotkaniach.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma