• facebook
 • Newsletter
 • rss
 • Nowa historia Nowego Sącza

  Grzegorz Brożek Grzegorz Brożek

  dodane 08.09.2017 08:20

  Są książki, które się chętnie posiada. Są też książki, które się chętnie czyta. Ta właśnie jest taka.

  W Domu Gotyckim odbyła się 7 września promocja książki Leszka Migrały „Historia Nowego Sącza”. Licząca niespełna 500 stron książka jest publikacją, która wpisuje się w kontekst 725. rocznicy lokacji miasta.

  - To jest zbiór, kompilacja tekstów Leszka Migrały, które były wydawane w „Zeszytach sądecko-spiskich” i w „Roczniku Sądeckim” przez wiele lat. Tekst został napisany choć to może zabrzmi trywialnie, ale w sposób beletrystyczny. Autor starał się unikać niepotrzebnych wtrętów, nomenklatury, która mogłaby w zakłopotanie wprawiać czytelnika, co jest zaletą tej publikacji - mówi Robert Ślusarek, dyrektor Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu. Przy tym jest to książka, która jest owocem badań naukowych, źródłowych.

  W XX wieku Nowy Sącz otrzymał trzytomową monografię autorstwa księdza Cygańskiego. W latach 90. XX wieku poświęcona została miastu trzytomowa monografia pod redakcją prof. Feliksa Kiryka. - Książka Leszka Migrały jest od tamtych publikacji naukowych dziełem objętościowo mniejszym, ale ze względu na walory merytoryczne i popularyzatorskie przełomowym. Zawiera uporządkowany chronologicznie i zwarty logicznie opis dziejów Nowego Sącza w ciągu ponad 700 lat jego istnienia, od lokacji miasta (1292) do zmian, jakie dokonały się w nim po 1989 r. w wyniku restrukturyzacji gospodarki i przeobrażeń życia społecznego w Polsce. Autor trafnie ukazał rozwój Nowego Sącza i jego społeczności na tle przemian historycznych w naszym kraju. Z tego powodu treść książki uznać trzeba także za opis lokalnej egzemplifikacji zjawisk ogólnopolskich i międzynarodowych - zauważa prof. Tadeusz Aleksander, recenzent książki Leszka Migrały.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół