• facebook
 • Newsletter
 • rss
 • Pani Ziemi Mieleckiej ukoronowana!

  Beata Malec-Suwara Beata Malec-Suwara

  dodane 09.09.2017 18:10

  - Niech w tym sanktuarium Królowej Rodzin Boży bankiet trwa, niech łaska komunii z Jezusem wypełnia naszą codzienność - apelował abp Wiktor Skworc.

  9 września w Chorzelowie odbyła się koronacja łaskami słynącego obrazu Matki Bożej Królowej Rodzin. Eucharystii przewodniczył abp Wiktor Skworc, metropolita katowicki.

  - Niech w tym sanktuarium Królowej Rodzin Boży bankiet trwa, niech łaska komunii z Jezusem wypełnia naszą codzienność. Niech każde spotkanie ze Świętą Rodziną Was przemienia; niech wzmacnia każde narzeczeństwo, małżeństwo i rodzinę - życzył w czasie homilii hierarcha, nawiązując do podpisu znajdującego się pod obrazem, a będącym zaproszeniem na Ucztę eucharystyczną.

  Przekonywał, że najprostszą i zarazem najważniejszą formą publicznego wyznania wiary jest udział w niedzielnej Eucharystii. - Już samo wędrowanie do kościoła jest wyznaniem wiary! - mówił abp Wiktor Skworc, zauważając, że chrześcijanin potrafi świętować niedzielę i nie sprzedawać jej - świętego dnia zmartwychwstania Chrystusa - na targowiskach świata.

  Mówiąc o chorzelowskim sanktuarium, nazwał go bramą witającą nadjeżdżających z północnych stron Polski, od Tarnobrzega i Sandomierza, do Ziemi Mieleckiej. W niej jak we drzwiach stoi Maryja z Jezusem na rękach i św. Józef. Święta Rodzina nie tylko wita przybyłych, lecz także zaprasza na ów bankiet - Eucharystię.

  Koronacja w Chorzelowie jest drugą koronacją w tym roku w diecezji tarnowskiej i dwunastą na przestrzeni 231 lat jej istnienia.

  - Akt koronacji ukazuje to, co wcześniej uczynił sam Bóg, koronując Maryję w niebie. Bóg na oczach całego nieba objawił Jej królewską godność. Poprzez akt koronacji pragniemy ofiarować Matce Najświętszej nie tylko to, co w kategoriach ludzkich jest najwyższą wartością i godnością, ale również chcemy w widoczny sposób wyrazić wobec Niej naszą wiarę i miłość, obierając Ją na Królową swoich serc - mówił biskup tarnowski Andrzej Jeż.

  Korony na skronie Jezusa, następnie Najświętszej Maryi Panny i wreszcie aureolę św. Józefowi nałożył arcybiskup Wiktor Skworc w asyście biskupa Andrzeja Jeża. Koronacja odbyła się na prawie papieskim, co poświadczył dokument Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Świętych Sakramentów.

  W uroczystości koronacyjnej wzięli udział biskupi pomocniczy diecezji tarnowskiej: bp Władysław Bobowski, bp Stanisław Salaterski, bp Leszek Leszkiewicz, a także abp Henryk Nowacki, bp Kazimierz Górny z Rzeszowa, bp Piotr Greger z diecezji bielsko-żywieckiej. Do Chorzelowa przybyło ok. 200 kapłanów, alumni tarnowskiego seminarium z ks. rektorem Andrzejem Michalikiem, siostry zakonne, a także ok. 5 tysięcy pielgrzymów.

  Przybyli pielgrzymi z Gniezna, diecezji sandomierskiej, a także wiele pieszych pielgrzymek: z Borowej, która pokonała 17 km i wyruszyła z parafii o 5.30, z mieleckiej Starówki, Chrząstowa, z Rzochowa, Grupa 18 PPT, którą przyprowadził ks. Tomasz Krawiec. Przybyli także pielgrzymi z mieleckiej parafii Trójcy Przenajświętszej.

  O oprawę liturgii zadbały cztery połączone ze sobą chóry, a wśród nich działający przy sanktuarium w Chorzelowie, orkiestra smyczkowa Szkoły Muzycznej w Mielcu i orkiestra dęta z Dobrynina.

  Chorzelowski kustosz ks. Andrzej Rams nie krył wzruszenia dzisiejszym wydarzeniem i słowami z Magnificat Maryi mówił: – Wraz z Maryją Królową Rodzin i Panią Ziemi Mieleckiej wołamy z głębi naszych serc "Wielkie rzeczy uczynił nam Wszechmocny i święte jest Imię Jego".

  Przypomniał, że przed 16 laty abp Wiktor Skworc, będąc biskupem tarnowskim mianował go tu proboszczem i powiedział: "Księże Andrzeju, masz do wykonania ważną misję, masz doprowadzić do koronacji tego obrazu". - Księże Andrzeju, spełniłeś swoją misję i gratuluję tego dnia - odpowiedział kustoszowi na zakończenie Mszy św. abp Wiktor Skworc.

  «« | « | 1 | » | »»
  Oczekiwanie na koronację i czuwanie

  Oczekiwanie na koronację i czuwanie

  Foto Gość DODANE 09.09.2017

  Procesja z obrazem na plac koronacyjny

  Procesja z obrazem na plac koronacyjny

  Foto Gość DODANE 09.09.2017

  Piesze pielgrzymki

  Piesze pielgrzymki

  Foto Gość DODANE 09.09.2017

  Koronacja obrazu

  Koronacja obrazu

  Foto Gość DODANE 09.09.2017

  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół