• facebook
 • Newsletter
 • rss
 • Czym jest i jak powinien funkcjonować

  Beata Malec-Suwara

  |

  Gość Tarnowski 37/2017

  dodane 14.09.2017 00:00

  Słuchacze i czytelnicy zobaczą Kościół nie jako hierarchię i administrację, ale jako wspólnotę, której każdy z nas jest częścią.

  Radiowo-Internetowe Studium Biblijne to okazja intelektualnego poznania swojej wiary poprzez tłumaczone przez specjalistów – teologów i biblistów – teksty Pisma Świętego. – Prowadzi nas Credo. Zaczęliśmy od słowa „wierzę” i co to oznacza. Kolejny semestr poświęcony był Bogu, następny osobie Jezusa Chrystusa, potem Duchowi Świętemu. W tym roku przyjrzymy się Kościołowi – zapowiada ks. Piotr Łabuda, biblista, diecezjalny moderator Dzieła Biblijnego im. Jana Pawła II.

  – Z Credo wynika, że Kościół jest następną prawdą naszej wiary, ale też skoro w naszej diecezji przygotowujemy się i właściwie jesteśmy u progu rozpoczęcia obrad synodu, a więc chcemy przemyśleć, jak ten Kościół powinien w naszych wspólnotach funkcjonować, to tym bardziej warto przypomnieć sobie, czym jest Kościół w różnych jego wymiarach – tłumaczy biblista.

  Na początku zobaczymy obraz Kościoła, który jest zapowiedziany w Starym Testamencie, czyli jak lud Boży już był tym ekkaleo – eklezją, wspólnotą. Nie był to jeszcze Kościół w naszym znaczeniu, ale lud Boga, który otrzymał największy dar – miłości. Lud Nowego Przymierza rozszerza się i dostaje kolejne dary – zbawienia, sakramentów, bliskości Boga. Potem Dzieje Apostolskie i kolejne wieki pokażą, jak Kościół się rozwija i kształtuje, jak pod wpływem soborów i synodów reflektuje się nad sobą, jak widzieli go wielcy święci. – Takie szerokie spojrzenie na Kościół, od jego prapoczątków do dzisiaj, pozwoli słuchaczom i czytelnikom spojrzeć na Kościół nie jako coś, do czego jestem zapisany. Każdy z nas bowiem stanowi jego część. Jest jedna głowa, ale ciało składa się z różnych członków i wszystkie są tak samo ważne. Kościół to nie budynek, hierarchia, administracja, ale wspólnota, żywy organizm – tłumaczy ks. Łabuda.

  W pierwszą niedzielę października na falach radia RDN Małopolska zostanie wyemitowana pierwsza audycja. Wykład poprowadzi ks. Andrzej Michalik, teolog, rektor WSD w Tarnowie. Wykłady są publikowane na stronie internetowej „Gościa Tarnowskiego”. Tam można je odsłuchać raz jeszcze, przeczytać, a nawet pobrać.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  , aby komentować lub podaj nazwę wyświetlaną
  Gość

   Reklama

   Zapisane na później

   Pobieranie listy

   Reklama

   przewiń w dół