• facebook
 • Newsletter
 • rss
 • Z Maryją, wychowawczynią pokoleń

  ks. Zbigniew Wielgosz ks. Zbigniew Wielgosz

  dodane 14.09.2017 10:22

  Msze św., wykłady i piknik złożą się na tarnowskie obchody VII Tygodnia Wychowania.

  W kaplicy Katolickiej Szkoły Podstawowej im. bł. Karoliny Kózka w Tarnowie została odprawiona Msza św. pod przewodnictwem ks. prof. Michała Drożdża z UPJPII w Krakowie. - Jestem nauczycielem akademickim i zauważam, że problemem współczesnej szkoły jest presja na edukację z pominięciem aspektu wychowawczego. Ma się wręcz wrażenie, że szkoła przestała wychowywać, a przecież ma nie tylko uczyć, ale przede wszystkim kształtować człowieka - mówi ks. Drożdż.

  Po Eucharystii wykład osnuty wokół hasła VII Tygodnia Wychowania „Maryja wychowawczynią pokoleń” wygłosił ks. dr Czesław Noworolnik z Wydziału Teologicznego Sekcja w Tarnowie UPJPII w Krakowie. - Maryi od początku przypisywano tytuł wychowawczyni w odniesieniu do różnych grup w Kościele. Tytuł ten ma podstawę w tym, że jest Ona Matką Jezusa. Maryja wie, jakiego człowieka kształtować. Wie, skąd wypływa jego godność. Wie, jaki jest cel wychowania. Maryja wychowuje pokolenia chrześcijan do życia dzieci Bożych, do życia w wolności, w łasce - mówił ks. Noworolnik.

  Podczas spotkania ogłoszono konkurs plastyczny i literacki o tematyce maryjnej. Czas trwania konkursu to pierwszy semestr bieżącego roku szkolnego. Uroczysta gala z rozdaniem nagród odbędzie się 2 lutego 2018 roku.

  Uczestnicy konkursu literackiego będą mogli spróbować swoich sił w pisaniu wiersza o tematyce maryjnej lub kartki z pamiętnika Matki Bożej. - Konkurs jest skierowany także do nauczycieli, żeby przygotowując dzieci i młodzież zastanowili się, co to znaczy, że Maryja jest wychowawczynią i wobec tego jakim ja jestem wychowawcą. Ponadto chodzi o ukazanie wychowankom wartości, którymi żyła Matka Boża. A nie będzie to zadanie łatwe, ponieważ Maryja była cicha, a świat jest głośny. Maryja służyła, a świat chce, aby mu służono. Maryja stała z tyłu ukazując Jezusa, a świat chce pokazywać tylko siebie. Dzieciom, młodzieży trudno zaakceptować takie maryjne wartości w świecie, który im przeczy i chce je narzucić młodemu człowiekowi. Stąd konkurs ma charakter wychowawczy i będzie stanowił wyzwanie dla nauczycieli - przekonują organizatorzy konkursu.

  Wydarzeniem towarzyszącym spotkaniu była wystawa malarstwa Marty Odbierzychleb „Oblicza Maryi w naszych domach”. Autorka wystawy należy do Polish Arts Club, grupy ARTPO w Chicago.

  Druga odsłona VII Tygodnia Wychowania to spotkanie w Zespole Szkolno-Przedszkolnym Sacré Coeur w Tarnowie przy ul. Pszennej 3.

  Spotkanie odbędzie się 16 września. O godz. 10 zaplanowano piknik rodzinny, o 11.30 modlitwę różańcową, zaś o 12.00 uroczystą Mszę św. pod przewodnictwem ks. dr. Tomasza Lelito, dyrektora Wydziału Katechetycznego Kurii Diecezjalnej w Tarnowie.

  Głównym organizatorem wydarzeń jest tarnowski oddział Katolickiego Stowarzyszenia Wychowawców we współpracy z katolickimi szkołami miasta.

  INFORMACJE: www.tarnow.ksw.pl, www.zsk-tarnow.edu.pl, www.zsp-sacre-coeur.pl.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół