• facebook
 • Newsletter
 • rss
 • Pierwszy apostoł Różańca w Borzęcinie

  Beata Malec-Suwara Beata Malec-Suwara

  dodane 01.10.2017 21:20

  W tym roku odsłonięto tu płaskorzeźbę, przed którą odprawiano nabożeństwa różańcowe. Tradycja wróciła.

  Zabytkowy kościół w Borzęcinie skrywa wiele skarbów. W tym roku odkryto jeden z nich. W bocznym ołtarzu za obrazem Matki Bożej Nieustającej Pomocy ukrywał się pierwotny jego wygląd ze znajdującą się tam piękną płaskorzeźbą Matki Bożej przekazującej św. Dominikowi różaniec.

  – W tym roku ołtarz ten został zrekonstruowany i odbyła się pełna jego konserwacja. Przywróciliśmy mu pierwotny wygląd. Starsi parafianie pamiętają, że przy tym ołtarzu odbywały się nabożeństwa różańcowe i chcemy do nich powrócić – mówi ks. Czesław Paszyński, proboszcz w Borzęcinie.

  Procesja różańcowa w Borzęcinie   Procesja różańcowa w Borzęcinie Beata Malec-Suwara / Foto Gość Św. Dominik był pierwszym apostołem Różańca. Matka Boska ukazała się mu wielokrotnie i wspierała go w wysiłkach zakładania zakonu, w działalności kaznodziejskiej oraz w walce przeciwko heretykom XII wieku w Tuluzie we Francji. Podczas jednego z tych objawień zaleciła mu modlitwę różańcową jako ważną i skuteczną broń przeciwko nieprzyjaciołom wiary. "O cokolwiek poprosisz przez Różaniec, wszystko będzie ci udzielone" - mówiła. Tak Dominik zaczął uczyć ludzi Różańca.

  Płaskorzeźba w borzęcińskim kościele pochodzi z pierwszej połowy XIX w. Anastazja Staśko w swojej "Historii kościoła w Borzęcinie" pisze, że ołtarz Matki Boskiej Różańcowej powstał za ks. proboszcza La Croix. Według podań ludzi starszych postać św. Dominikana na płaskorzeźbie umieszczonej w tymże ołtarzu to podobizna ówczesnego proboszcza ks. La Croix.

  Odnowiony ołtarz został poświęcony 8 września przez dziekana dekanatu szczepanowskiego ks. Władysława Pasiuta. 1 października rozpoczęto przy nim nabożeństwo różańcowe z procesją wokół kościoła.

  Zdjęcia z nabożeństwa zamieściliśmy TUTAJ.

  O różach różańcowych, które dziedziczone są w Borzęcinie od pokoleń i przypominają domowe Kościoły, będzie można przeczytać w tarnowskim dodatku "Gościa Niedzielnego", który ukaże się na niedzielę 15 października.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół