• facebook
 • Newsletter
 • rss
 • Na pomoc zmarłym strażakom

  Beata Malec-Suwara Beata Malec-Suwara

  dodane 04.11.2017 21:10

  W Żyrakowie 4 listopada odbyły się Zaduszki Strażackie powiatu dębickiego.

  - To bodajże nasze 6. Zaduszki Strażackie. Najpierw modliliśmy się w gminnym gronie, a potem już powiatowym. Co roku dołączają do nas kolejne jednostki strażackie z tego terenu. Pamięć i modlitwa za tych, którzy przed nami służyli ludziom, to przejaw braterskiej solidarności i jedności, której wśród strażaków nie brakuje - mówił ks. Józef Jasiurkowski, kapelan strażaków powiatu dębickiego, a także zastępca kapelana diecezjalnego, inicjator wypominków za zmarłych strażaków połączonych z Różańcem i Mszą św. w ich intencji.

  A jest się za kogo modlić. - Jedna z najstarszych jednostek - OSP Zasów - ma 147 lat, w tym roku obchodziliśmy 100-lecie jednostki OSP w Górze Motycznej, a 3 lata temu - 100-lecie jednostki w Nagoszynie. Tradycje strażackie na naszym terenie są więc długie. Przez te lata kolejne pokolenia naszych mieszkańców ochotniczo wstępowały w szeregi jednostek, aby nieść pomoc ludziom w czasie kataklizmów czy pożarów. Dziś chcemy pamiętać o nich - mówił Marek Rączka, prezes Zarządu Gminnego OSP w Żyrakowie.

  Podczas modlitwy różańcowej przedstawiciele poszczególnych jednostek OSP odczytywali nazwiska zmarłych druhów   Podczas modlitwy różańcowej przedstawiciele poszczególnych jednostek OSP odczytywali nazwiska zmarłych druhów Beata Malec-Suwara /Foto Gość W Zaduszkach Strażackich wzięli udział przedstawiciele kilkunastu jednostek z powiatu dębickiego, oczywiście z Żyrakowa, Straszęcina, Dębicy, Wiewiórki, Góry Motycznej, Zasowa, Stasiówki czy Róży. Każdy z prezesów danej jednostki przygotował listę zmarłych w ostatnich latach strażaków, a ich nazwiska zostały odczytane w czasie nabożeństwa.

  Dziś w powiecie dębickim jest 3400 strażaków ochotników, działających w 66 jednostkach OSP. - Wśród nich są też druhny i nie jest to nic nowego, od wielu lat służą w straży - przypomniał Władysław Radzik, prezes oddziału Zarządu Powiatowego OSP w Dębicy.

  W powiecie istnieją także młodzieżowe drużyny pożarnicze oraz powstają Akademie Małego Strażaka. - Do nich zapisują się najmłodsi, mający od 8 do 14 lat. Mamy 3 takie jednostki i kolejna właśnie się tworzy - dodał W. Radzik.

  Chlubą są także strażackie orkiestry. Mają takie gminy Dębica, Pilzno, Jodłowa i czwarta za niedługo zostanie powołana w Żyrakowie.

  Zapraszamy do obejrzenia GALERII ZDJĘĆ Z ZADUSZEK STRAŻACKICH W ŻYRAKOWIE.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół