• facebook
 • Newsletter
 • rss
 • The most religious diocese in Poland

  ks. Zbigniew Wielgosz ks. Zbigniew Wielgosz

  dodane 10.11.2017 12:24

  Dlaczego nasza diecezja jest przez Wikipedię nazywana najbardziej religijną? Dzieci IV Synodu zadają pytania.

  Druga część pierwszej księgi dokumentów IV Synodu mówi o katechizacji jako ściśle połączonej z przepowiadaniem słowa Bożego... O roli katechezy w diecezji specjalnie dla "Gościa Tarnowskiego" mówi ks. dr Tomasz Lelito, dyrektor wydziału katechetycznego kurii diecezjalnej w Tarnowie.

  Skąd bierze się przeświadczenie angielskojęzycznej Wikipedii, że diecezja tarnowska to najbardziej religijna diecezja w Polsce?

  - Z pewnością taka opinia opiera się m.in. na wielkim zaangażowaniu w katechizację Kościoła diecezjalnego. A katechizacja w diecezji tarnowskiej ma ponad 200-letnią historię…

  To jest bardzo bogate dziedzictwo. Tworzyli je wybitni specjaliści od katechezy, jak chociażby ks. prof. Walenty Gadowski, który w XIX wieku wywarł ogromny wpływ na katechezę, nie tylko w diecezji, ale i w Polsce oraz Europie, gdyż dokonał korekty metody monachijskiej i stworzył własną, która została nazwana jego imieniem tzw. Gadowskischemethode. To bp Piotr Bednarczyk, który był autorem katechizmów bardzo cenionych w nauczaniu religii.

  Kiedy katecheza została wyrzucona ze szkoły, przekazywanie orędzia Bożego odbywało się w salkach katechetycznych - była to ogromna, tytaniczna wręcz praca wielu pokoleń kapłanów, sióstr zakonnych i świeckich.

  To dziedzictwo jest kontynuowane w szkołach od blisko 30 lat. Widzimy, jak bardzo zmieniły się w tym ostatnim czasie programy, pomoce katechetyczne. Możemy mieć powód do dumy, że nie odbiegamy w niczym od współczesnych standardów edukacyjnych. Mamy też wielu oddanych katechetów duchownych i świeckich - mówi ks. dr Tomasz Lelito, dyrektor wydziału katechetycznego kurii diecezjalnej w Tarnowie.

    Printscreen z Wikipedii
  ks. Zbigniew Wielgosz/Foto Gość

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół