Nowy numer 13/2024 Archiwum

Arka Pana

Zwykło się przyrównywać Kościół do łodzi, nazywając go metaforycznie "Łodzią Piotrową".

Czytając ten tekst zauważymy z pewnością występujące w nim liczne nieścisłości i rozbieżności…

Tak, jest ich dosyć sporo! Najpierw rzucają się w oczy powtórzenia. Przykładowo: przynajmniej dwukrotnie wspomniana jest przyczyna kataklizmu (Rdz 6,5-6 oraz 6,11-12); dwukrotnie Bóg obwieszcza decyzję zniszczenia ziemi (Rdz 6,7 oraz 6,12-13); dwukrotnie Noe otrzymuje wskazówki dotyczące załadunku (Rdz 6,18b-21 oraz 7,1-3); dwukrotnie sygnalizowany jest początek potopu (Rdz 7,10 oraz 7,16). Jeszcze bardziej zaskakują występujące w tekście rozbieżności: Bóg występuje pod dwoma imionami: Jahwe (Rdz 6,5-8; 7,1-24) i Elohim (Rdz 6,9-22; 8,1-22); raz Noe otrzymuje nakaz zabrania po jednej parze wszystkich gatunków zwierząt (Rdz 6,19-20), a za chwilę Bóg czyni różnicę pomiędzy zwierzętami czystymi i nieczystymi (Rdz 7,2-3); sprzeczności pojawiają się również w chronologii wydarzeń – najpierw pojawia się informacja, że cały kataklizm trwał czterdzieści dni (por. Rdz 7,12.17; 8,6), a następnie czytamy, że wody potopu podnosiły się przez sto pięćdziesiąt dni i tyle samo trwało ich opadanie (por. Rdz 7,24; 8,3). Wszystko to wskazuje na to, iż opowieść o kataklizmie ma dwa zupełnie niezależne źródła. Sytuacja jest więc podobna do tej dotyczącej stworzenia, o ile jednak dwa opisy stworzenia świata występują obok siebie (por. Rdz 1,1 – 2,4 oraz 2,5-25), to dwie tradycje o potopie zostały ze sobą trwale połączone.

« 3 4 5 6 7 »
DO POBRANIA: |
oceń artykuł Pobieranie..
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Pytanie

Kto w starożytności mógł uczestniczyć w całej Mszy św.?

Odpowiedzi z podaniem tradycyjnego adresu pocztowego prosimy przesyłać e-mailem na adres: studium@gosc.pl lub pocztą tradycyjną:

"Gość Niedzielny" Plac Katedralny 1
33-100 Tarnów

Administratorem danych osobowych jest Instytut Gość Media (Organizator). Dane osobowe są przetwarzane na podstawie Pani/Pana zgody, w celu przeprowadzenia konkursu, przez okres do zakończenia całego postępowania konkursowego. Dane osobowe mogą być udostępniane uprawnionym organom. Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu, wniesienia skargi do organu nadzorczego. W każdym momencie zgody na przetwarzanie danych w celu przeprowadzenia konkursu jak i opublikowanie wyników mogą zostać wycofane przez kontakt na adres e-mail: sekretariat@igomedia.pl.

Odpowiedzi

Konkurs

Zgłoszenie

 "Gość Niedzielny"
Ul. Katedralna 1
33-100 Tarnów

lub na adres
studium@gosc.pl