Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Miasto Boże

Starotestamentowe figury Kościoła.

Jakie były początki osadnictwa w Palestynie?

Przejście do miejskiej formy życia nastąpiło na terenach starożytnego Bliskiego Wschodu między VII a III tys. przed Chr. Z początku tego okresu pochodzi najstarsze znane miasto na terenie Ziemi Obiecanej, a nawet na świecie – Jerycho. Swego rodzaju „rewolucja urbanistyczna” miała wielkie znaczenie dla kulturowego rozwoju ludzkości, a za najważniejsze intelektualne osiągnięcie powstającej kultury miejskiej należy uznać wynalezienie pisma. Do pełnego rozwinięcia i rozkwitu kultura miejska doszła w mezopotamskich miastach-państwach w III tys. przed Chr. W Palestynie dopiero epoka brązu nadała osiedlom miejski charakter – w III i II tys. przed Chr. istniało tu szereg miast-państw o feudalnej strukturze, zamieszkałych przez Kananejczyków. W tę sferę kananejskiej kultury miejskiej stopniowo wnikał Izrael – lud, który pierwotnie miał charakter nomadyczny i rolniczy. Izraelici więc sami nie budowali miast, lecz zdobyli je i przejęli podczas podboju Kanaanu pod wodzą Jozuego (por. Joz 1 – 12).

« 1 2 3 4 5 »
DO POBRANIA: |
oceń artykuł Pobieranie..
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Pytanie

Kto w starożytności mógł uczestniczyć w całej Mszy św.?

Odpowiedzi z podaniem tradycyjnego adresu pocztowego prosimy przesyłać e-mailem na adres: studium@gosc.pl lub pocztą tradycyjną:

"Gość Niedzielny" Plac Katedralny 1
33-100 Tarnów

Administratorem danych osobowych jest Instytut Gość Media (Organizator). Dane osobowe są przetwarzane na podstawie Pani/Pana zgody, w celu przeprowadzenia konkursu, przez okres do zakończenia całego postępowania konkursowego. Dane osobowe mogą być udostępniane uprawnionym organom. Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu, wniesienia skargi do organu nadzorczego. W każdym momencie zgody na przetwarzanie danych w celu przeprowadzenia konkursu jak i opublikowanie wyników mogą zostać wycofane przez kontakt na adres e-mail: sekretariat@igomedia.pl.

Odpowiedzi

Konkurs

Zgłoszenie

 "Gość Niedzielny"
Ul. Katedralna 1
33-100 Tarnów

lub na adres
studium@gosc.pl