• facebook
 • Newsletter
 • rss
 • Harmonia na 38 głosów i więcej

  Beata Malec-Suwara Beata Malec-Suwara

  dodane 03.12.2017 16:10

  Biskup tarnowski Andrzej Jeż 3 grudnia pobłogosławił w Jadownikach odnowione organy.

  – Organy przeszły generalny remont. Zostały zbudowane w latach 1959-1960 i posiadają 38 głosów. Po upływie prawie 60 lat instrument był w bardzo złym stanie, niektóre głosy nie grały, a wiatrownice zostały zjedzone przez drewnojady – tłumaczy ks. Tadeusz Górka, proboszcz w Jadownikach k. Brzeska.

  – Dziś mamy się z czego cieszyć. Dzięki ofiarności parafian i sponsorów firma Andrzeja Ragana w lipcu tego roku zakończyła remont organów – dodaje proboszcz. Podkreśla przy tym wrażliwość ludzi na to, by w kościele było pięknie, także pod względem oprawy Mszy św. A temu mają służyć organy.

  3 grudnia biskup tarnowski Andrzej Jeż poświęcił odnowione organy w Jadownikach   3 grudnia biskup tarnowski Andrzej Jeż poświęcił odnowione organy w Jadownikach Beata Malec-Suwara /Foto Gość Odnowiony instrument 3 grudnia, w pierwszą niedzielę Adwentu, pobłogosławił biskup tarnowski Andrzej Jeż. Mówił o cierpliwym i wytrwałym czasie oczekiwania, jakim jest Adwent, a o czym zdaje się dziś świat zapomina. Wszechobecne wystroje świąteczne i dźwięk kolęd już od listopada zaburzają ten czas i pozbawiają napięcia, które winno narastać. Pęd konsumpcji zaburza istotę świąt Bożego Narodzenia.

  Biskup życzył, by nasze życie było utworem na część Boga, pięknym, harmonijnym i bez zafałszowania.

  – Bardzo was proszę, żebyście włączali się w życie liturgiczne mocnym, zdecydowanym śpiewem, ale przede wszystkim gorącą miłością do Boga i do drugiego człowieka, żeby każda i każdy z nas odkrył, iż nasz wielki dar nieśmiertelnej duszy daje nam możliwość doświadczenia bliskości obecności Boga i drugiego człowieka – mówił biskup Andrzej Jeż.

  – Niech więc ten okres Adwentu będzie czasem refleksyjnego oczekiwania na przyjście Chrystusa w tajemnicy Jego narodzin, czasem nawrócenia i poprawy, a wtedy będziemy też doświadczać wewnętrznej duchowej radości, która płynie z faktu bliskości Boga i miłości do drugiego człowieka – dodał.

  Posłuchaj fragmentu homilii biskupa tarnowskiego Andrzeja Jeża:

  Fragment homilii biskupa Andrzeja Jeża, Jadowniki 3.12.2017
  Gość Tarnowski

  Pasterz Kościoła tarnowskiego gratulował parafii odnowionego instrumentu, jak i całego wystroju kościoła, życząc, by harmonia kolorów i dźwięków wypełniająca tę świątynię, wpływała także na harmonię życia duchowego parafian.

  Organiści: Wiesław Kaczor (w środku), pan Kazimierz (z prawej), który gra w Jadownikach w powszednie dni, i pan Piotr (z lewej), student, który jest organistą tu w niedziele   Organiści: Wiesław Kaczor (w środku), pan Kazimierz (z prawej), który gra w Jadownikach w powszednie dni, i pan Piotr (z lewej), student, który jest organistą tu w niedziele Beata Malec-Suwara /Foto Gość Podczas dzisiejszej uroczystości na organach grał Wiesław Kaczor, jeden z najlepszych organistów w diecezji tarnowskiej. Od 25 lat jest organistą w Szynwałdzie, k. Tarnowa. – Instrument bardzo dobrze wybrzmiewa w tym wnętrzu. Dźwięk ładnie niesie się po kościele. Nawet w tutti, kiedy słyszymy pełne brzmienie organów, powstaje ładne i nie za mocne zabarwienie. Niech na chwałę Bożą rozbrzmiewa – życzy pan Wiesław.

  Posłuchaj brzmienia instrumentu. Na organach gra Wiesław Kaczor:

  Na organach gra Wiesław Kaczor, Jadowniki 3.12.2017
  Gość Tarnowski

  Zapraszamy do obejrzenia GALERII ZDJĘĆ Z UROCZYSTOŚCI W JADOWNIKACH

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół