Nowy numer 13/2024 Archiwum

Świątynia Pańska

Starotestamentowe figury Kościoła.

Jerozolima - „Miasto Boże” - jest jedną ze starotestamentowych figur Kościoła. Jednocześnie zarówno starotestamentowa Jerozolima jak i nowotestamentowy Kościół są zapowiedzią Niebiańskiej Jerozolimy, która ma się dopiero objawić. Mówiliśmy o tym przed tygodniem. Dziś nadal pozostajemy w „Świętym Mieście”, by skierować swoją uwagę na stanowiącą jego centrum „Świątynię Pańską”.

Jerozolima jest „Świętym Miastem”, ponieważ w niej znajdował się Syjon, a Syjon był święty, gdyż na nim znajdowała się świątynia. Dobrze oddają to słowa Psalmu 48, który można zatytułować: „Pieśń chwały Syjonu”:

„Wielki jest Jahwe i wielce godzien chwały!

W mieście naszego Boga Jego święta góra.

Jak pięknym wzniesieniem i radością ziemi

jest góra Syjon, przy północnym murze.

To ona jest twierdzą w mieście potężnego Króla.

To na niej Bóg zbudował swój pałac warowny.

(…)

O tak, słyszeliśmy o tym wielkim mieście,

a teraz widzimy je na własne oczy.

To jest miasto Boga, gród Jahwe Zastępów,

dlatego Bóg ochronę zapewni mu na wieki.

(…)

Obejdźcie więc Syjon, okrążcie dookoła

i policzcie wysokie jego baszty zbrojne.

Murom warownym dokładnie się przyjrzyjcie,

przejdźcie przez całą królewską fortecę,

byście mogli przekazać przyszłym pokoleniom,

że Bóg nasz jest wieczny

i będzie nas prowadził aż po wszystkie wieki” (Ps 48,2-4.9.13-14).

Świątynia usytuowana na wzgórzu o nazwie Syjon, wznoszącym się 765 m. n.p.m., uświęcała całe miasto – sprawiała, że Syjon i sama Jerozolima stała się synonimem obecności Jahwe pośród swego ludu, znakiem i gwarancją opieki Boga nad Izraelem, a jednocześnie powodem do chluby dla członków ludu wybranego.

« 1 2 3 4 5 »
DO POBRANIA: |
oceń artykuł Pobieranie..
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Pytanie

Kto w starożytności mógł uczestniczyć w całej Mszy św.?

Odpowiedzi z podaniem tradycyjnego adresu pocztowego prosimy przesyłać e-mailem na adres: studium@gosc.pl lub pocztą tradycyjną:

"Gość Niedzielny" Plac Katedralny 1
33-100 Tarnów

Administratorem danych osobowych jest Instytut Gość Media (Organizator). Dane osobowe są przetwarzane na podstawie Pani/Pana zgody, w celu przeprowadzenia konkursu, przez okres do zakończenia całego postępowania konkursowego. Dane osobowe mogą być udostępniane uprawnionym organom. Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu, wniesienia skargi do organu nadzorczego. W każdym momencie zgody na przetwarzanie danych w celu przeprowadzenia konkursu jak i opublikowanie wyników mogą zostać wycofane przez kontakt na adres e-mail: sekretariat@igomedia.pl.

Odpowiedzi

Konkurs

Zgłoszenie

 "Gość Niedzielny"
Ul. Katedralna 1
33-100 Tarnów

lub na adres
studium@gosc.pl