• facebook
 • Newsletter
 • rss
 • Szok barok

  Beata Malec-Suwara Beata Malec-Suwara

  dodane 05.12.2017 22:14

  Choć Szalową wszyscy w okolicy kojarzą z diabłem na kościele, to niewielu już wie, że jest tu aż 153 anioły i 200 relikwii świętych.

  Pod koniec listopada prezydent Andrzej Duda nadał drewnianej "bazylice" w Szalowej miano Pomnika Historii. I choć diecezja tarnowska to skarbnica zabytków architektury sakralnej budownictwa drewnianego i murowanego, szalowski kościół jest tu jedynym, który ten tytuł posiada.

  Na cenne wyposażenie kościoła składa się ołtarz główny i 6 ołtarzy bocznych: drewniane, późnobarokowe, kolumnowe z dekoracją rokokową, choć zabytkiem są tu nawet ławki   Na cenne wyposażenie kościoła składa się ołtarz główny i 6 ołtarzy bocznych: drewniane, późnobarokowe, kolumnowe z dekoracją rokokową, choć zabytkiem są tu nawet ławki Beata Malec-Suwara /Foto Gość Kościół parafialny pw. św. Michała Archanioła w Szalowej jest jedną z najcenniejszych drewnianych świątyń na terenie Polski, a zarazem najbardziej charakterystycznym reprezentantem barokowych tendencji architektonicznych w polskich kościołach drewnianych XVIII w.

  To zabytek, który zachował się od czasów budowy w prawie niezmienionej formie. Poziom wystroju kościoła stawia go wśród najcenniejszych zabytków epoki.

  Jeden z bocznych ołtarzy z otoczonym kultem obrazem św. Jana Kantego z około 1640 roku. Kult ten żywy jest do dzisiaj   Jeden z bocznych ołtarzy z otoczonym kultem obrazem św. Jana Kantego z około 1640 roku. Kult ten żywy jest do dzisiaj Beata malec-Suwara / Foto Gość Wszyscy jednak w okolicy Szalową kojarzą z figurą św. Michała Archanioła depczącego szatana, umieszczoną nad wejściem do kościoła. Innym razem archanioł trzyma go spętanego w łańcuchy czy poskramia mieczem, bo to motyw niejednokrotnie wykorzystany w wystroju tej świątyni. Typowy dla baroku, który chciał szokować i oddziaływać na wyobraźnię.

  Kiedy jednak wejdzie się do środka, uwagę zwracają wszechobecne anioły. Jest ich tu aż 153.

  Jeden ze 153 aniołów, jakie znajdują się w tym kościele wybudowanym na wzór trójnawowych bazylik   Jeden ze 153 aniołów, jakie znajdują się w tym kościele wybudowanym na wzór trójnawowych bazylik Beata Malec-Suwara /Foto Gość Dodatkową ciekawostką jest to, że w kościele znajduje się ok. 200 relikwii świętych. Są tu relikwie nawet św. Barbary.

  Więcej na temat tego kościoła i jego tajemnic będzie można przeczytać w tarnowskim dodatku "Gościa Niedzielnego", który ukaże się na niedzielę 17 grudnia.

  Tymczasem zapraszamy do GALERII ZDJĘĆ Z SZALOWEJ.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół