• facebook
 • Newsletter
 • rss
 • Melodia Piotra Pałki

  Beata Malec-Suwara Beata Malec-Suwara

  dodane 09.01.2018 09:30

  Która wersja hymnu Wam się bardziej podoba?

  Kompozytorem alternatywnej wersji hymnu jest Piotr Pałka, związany z Dominikańskim Ośrodkiem Liturgicznym w Krakowie, który - jak mówi ks. Andrzej Dudek, liturgista, a zarazem rzecznik prasowy Komisji Przygotowawczej V Synodu Diecezji Tarnowskiej, w ostatnich latach współorganizuje wiele warsztatów muzyki liturgicznej w Polsce i Europie oraz przygotowuje nowe aranżacje do tradycyjnych pieśni polskich i psalmów liturgicznych.

  W maju 2006 roku Piotr Pałka skomponował hymn Ogólnopolskiego Spotkania Młodzieży z Benedyktem XVI: Nie lękajcie się oraz przygotował i poprowadził 500-osobowy chór i orkiestrę podczas tego spotkania.

  Od kilku lat, prowadząc warsztaty, włącza się w dzieło odnowy polskiej muzyki liturgicznej, sięgając do klasycznego jej źródła, jakim jest chorał gregoriański. Prywatnie jest mężem, ojcem trojga dzieci oraz miłośnikiem gór.

  Jego wersja hymnu V Synodu Diecezji Tarnowskiej powstawała równolegle do melodii Sebastiana Szymańskiego, który stworzył jego oficjalną wersję. Pisaliśmy o niej TUTAJ.

  Jak wyjaśnia ks. Andrzej Dudek, biskup tarnowski Andrzej Jeż, podkreślając ważność słów hymnu, napisanego przez klaryskę s. Teresę Izworską, zdecydował, że możliwość wyboru melodii należy pozostawić księżom, organistom i wiernym.

  - Zdając sobie sprawę z tego, że oficjalna melodia ukazuje najpełniej swoje piękno, kiedy wykonywana jest wielogłosowo przez chór lub scholę, biskup dostrzegł także szlachetną prostotę melodii Piotra Pałki, która w dużej mierze powraca do klasycznego wzorca muzyki liturgicznej, jakim jest chorał gregoriański - dodaje ks. Andrzej Dudek.

  A Wam, która wersja hymnu bardziej się podoba?

  Alternatywna melodia do hymnu "Za Chrystusem", muz. P.Pałka
  Synod Tarnow
  Sebastian Szymański Za Chrystusem HYMN V SYNODU
  Gość Tarnowski

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół