• facebook
 • Newsletter
 • rss
 • Tarnowski kapłan przewodniczącym Naczelnego Sądu Dziennikarskiego

  Beata Malec-Suwara Beata Malec-Suwara

  dodane 12.01.2018 12:20

  Za jeden z głównych celów stawia sobie odnowienie Kodeksu Etyki Dziennikarskiej.

  Ks. dr hab. Michał Drożdż , prof. UPJP II w Krakowie, został przewodniczącym Naczelnego Sądu Dziennikarskiego. Za jeden z głównych celów stawia sobie odnowienie Kodeksu Etyki Dziennikarskiej.

  - Ten kodeks nie przystaje do dzisiejszych warunków, zwłaszcza rozwoju technologicznego mediów, nowych wyzwań. Niedawno zostało znowelizowane prawo prasowe, w którym po raz pierwszy dodano przepis, który nosi znamiona klauzuli sumienia. To znaczy, że dziennikarze mogą odmówić działań sprzecznych z etyką dziennikarską. I my w tym duchu również chcemy przepracować Kodeks Etyki Dziennikarskiej - powiedział ks. Michał Drożdż w rozmowie z Katolicką Agencją Informacyjną.

  - Respektowanie podstawowych zasad etycznych czyni dopiero z dziennikarzy profesjonalistów. Ja to również w Naczelnym Sądzie Dziennikarskim będę starał się mocno akcentować i do tego przekonywać, żebyśmy nie oddzielali profesjonalizmu warsztatowego od etyczności działań - dodaje.

  Jednym z zadań Naczelnego Sądu Dziennikarskiego jest rozpatrywanie skarg na dziennikarzy. Gremium to wydaje orzeczenia o charakterze etycznym. Mogą to być nagany, upomnienia, zawieszenie w prawach członka Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich lub usunięcie ze stowarzyszenia. Istnieje też możliwość upublicznienia orzeczenia sądu.

  Ks. Michał Drożdż jest teologiem, filozofem, cenionym medioznawcą. Jest autorem artykułów oraz książek z obszaru filozofii nauki, filozofii mediów, teorii mediów, etyki mediów.

  Ks. Drożdż jest dyrektorem Instytutu Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej, kierownikiem Katedry Mediów i Komunikacji Społecznej Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie.

  Jest konsultorem Rady ds. Środków Społecznego Przekazu KEP, a także delegatem biskupa tarnowskiego ds. mediów oraz przewodniczącym Diecezjalnej Rady ds. Mediów.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół