Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Ty jesteś Piotr

Królestwo Boże wśród was jest. Kościół w Nowym Testamencie.

Czy poza Ewangelią Mateusza możemy znaleźć potwierdzenia szczególnej roli Piotra we wspólnocie Kościoła?

Wielu starożytnych pisarzy zajmowało się tak wydarzeniem pod Cezareą Filipową, jak i jego znaczeniem doktrynalnym. Jeden z Ojców podkreślał, iż Jezus postawił swoim uczniom pytanie w Cezarei Filipowej, na ziemi pogan, by przez osobę Piotra poganie usłyszeli to, co Ojciec objawił Piotrowi[7]. Inny z ojców Kościoła podkreśla, iż „Książę Apostołów mówi, że Zbawiciel świata jest Synem Boga żywego, wyznaje w Nim rzeczywistość Ojcowskiego bóstwa. Kiedy zaś nazywa Go Chrystusem, potwierdza prawdziwość przyjętej z matki cielesnej natury. Tak więc święty Piotr łączy obydwie natury Chrystusa w jednej wypowiedzi. Nie rozdziela tego, co podwójne, ani nie dopuszcza do zmieszania tego, co pojedyncze”[8]. Podobnie inni ojcowie wskazują na wagę wypowiedzi Piotra, który nazywając Jezusa Synem Boga żywego, wskazuje, że Chrystus sam jest życiem i że śmierć nie ma nad Nim władzy.

Warto także przytoczyć myśl świętego Cypriana, który pisał o Piotrze: „Pan powiedział do Piotra: A Ja ci powiadam, że ty jesteś Piotr... Zbudował swój Kościół na jednym i chociaż po zmartwychwstaniu wszystkim apostołom dał równą władzę, mówiąc: Jak Mnie posłał Ojciec, tak i Ja was posyłam. Weźmijcie Ducha Świętego... to jednak, aby okazać jedność, ustanowił swym autorytetem początek jedności. Także inni byli tym, kim był Piotr, równymi w godności i mocy, ale u początków była jedność, tak aby Kościół Chrystusowy mógł okazywać się jako jeden”[9]. W tym samym duchu prymat Piotra wyjaśnia św. Ambroży: „Piotr był tym, do którego Jezus powiedział: Ty jesteś skałą, a na tej skale zbuduję Kościół mój. Dlatego gdzie Piotr, tam Kościół, a gdzie Kościół, tam nie ma śmierci, ale życie wieczne”[10].

 

[1] Zob. szerzej H. Ordon, Literacko-teologiczne przygotowanie perykopy o wyznaniu Piotra (Mk 8,27-30), „Roczniki Teologiczno-Kanoniczne” 29(1982), s. 97-109

[2] Zob. szerzej H. Seweryniak, Mesjanizm grup społecznych Izraela w epoce Jezusa, „Studia Płockie” 25 (1997), s. 15-32.

[3] Św. Beda, „Homilie do Ewangelii”, 1,16-17, tłum. za: „Ojcowie Kościoła komentują Biblię”.

[4] Benedykt XVI, Piotr – Skała, na której Chrystus zbudował Kościół, L’Osservatore Romana 287(2006), n.11, s. 58.

[5] W. Barclay, Ewangelia według św. Mateusza, cz. II, Poznań 2002, s. 172.

[6] W. Barclay, Ewangelia według św. Mateusza, cz. II, s. 172.

[7] Epifaniusz Latinus, Int. Ev. 28.

[8] Maksym z Turynu, Serm. 37.

[9] Cyprian, Unit. eccl. 4.

[10] Ambroży, Enarr. Ps. 40, 30

« 3 4 5 6 7 »
DO POBRANIA: |
oceń artykuł Pobieranie..
  • poszukiwanie
    18.04.2019 09:18
    czyżby Jezus budował swój kościół na człowieku? myślałam, że opoką i skałą kościoła jest Jezus, a tu okazuje się, że człowiek, mało tego, Jezus oddaje człowiekowi wszelką władzę i jeszcze mówi, że decyzje człowieka, jakie by nie były, będą respektowane w niebie, wygląda na to, że buduje na słabym człowieku i oddaje człowiekowi władzę oraz zapowiada, że Bóg się dostosuje, a ja jakoś w to nie wierzę, to dla mnie kolejny dowód na to, że ewangelie są zmyślone na podstawie opowieści, które być może przetrwały
    doceń 0
  • EwangelistaMaciej
    09.09.2019 21:21
    Jezus powiedział, że zbuduje Kościół swój - kościół czyli społeczność wywołanych, zgromadzenie. Kościół więc jest Jezusa Chrystusa czyli Boży nabyty jego krwią. Kiedy to powiedział po wyznaniu Piotra, że Jezus jest Chrystusem Synem Bożym. To wyznanie Piotr dostał od Boga Ojca. Czyli to objawienie i to wyznanie jest Skałą (Petra) - a każdy kto tak wyznaje i ma to objawienie jest kamieniem (Petros) z którego jest budowany Kościół. Piotr jest jakby pierwszym Kamieniem na Skale a my następnymi.
    doceń 2
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Pytanie

Kto w starożytności mógł uczestniczyć w całej Mszy św.?

Odpowiedzi z podaniem tradycyjnego adresu pocztowego prosimy przesyłać e-mailem na adres: studium@gosc.pl lub pocztą tradycyjną:

"Gość Niedzielny" Plac Katedralny 1
33-100 Tarnów

Administratorem danych osobowych jest Instytut Gość Media (Organizator). Dane osobowe są przetwarzane na podstawie Pani/Pana zgody, w celu przeprowadzenia konkursu, przez okres do zakończenia całego postępowania konkursowego. Dane osobowe mogą być udostępniane uprawnionym organom. Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu, wniesienia skargi do organu nadzorczego. W każdym momencie zgody na przetwarzanie danych w celu przeprowadzenia konkursu jak i opublikowanie wyników mogą zostać wycofane przez kontakt na adres e-mail: sekretariat@igomedia.pl.

Odpowiedzi

Konkurs

Zgłoszenie

 "Gość Niedzielny"
Ul. Katedralna 1
33-100 Tarnów

lub na adres
studium@gosc.pl