Nowy numer 13/2024 Archiwum

Maryja Matką Kościoła według Ewangelii św. Jana

Dla św. Jana nie tyle liczy się Maryja jako osoba historyczna, ale raczej Jej rola, jaką odgrywa w historii zbawienia.

Dlaczego św. Jan napisał jeszcze jedną Ewangelię?

Jeżeli chcemy dobrze zrozumieć, dlaczego została napisana czwarta Ewangelia, to musimy sięgnąć do jej zakończenia, gdzie autor daje bardzo dokładne wyjaśnienie. Stwierdza: „I wiele innych znaków, których nie zapisano w tej księdze, uczynił Jezus wobec uczniów. Te zaś zapisano, abyście wierzyli, że Jezus jest Mesjaszem, Synem Bożym, i abyście wierząc, mieli życie w imię Jego” (J 20,30-31). Żegnając się z czytelnikami, przypomina im zasadnicze prawdy: znaki, których Jezus dokonał; wiara, że Mistrz z Nazaretu jest Chrystusem i Synem Bożym; przybliża pojęcie szczęścia, czyli życie, ale także precyzuje cel dzieła, które pisze. Stwierdza, iż napisał Ewangelię, aby czytelnicy wierzyli, że Jezus jest Mesjaszem, Synem Bożym. Chodziło mu  o to, aby czytelnicy, już od dawna wierzący, zostali dodatkowo oświeceni i umocnieni w wierze. Przemawia za tym przede wszystkim treść jego Ewangelii. Rozpoczyna się ona bowiem prologiem, w którym autor podaje bardzo wzniosłe prawdy, np. pisze o preegzystencji Jezusa-Logosu, czyli o odwiecznym istnieniu Syna Bożego, który objawia Ojca. Już na początku Ewangelista podaje siedem określeń Jezusa (J 1,29-51): Baranek Boży, Syn Boży, Rabbi, Mesjasz, Jezus (syn Józefa) z Nazaretu, Król Izraela i Syn Człowieczy. A później rozwinie bardzo dokładnie znaczenie tych tytułów. Ponadto w Ewangelii występuje siedem obrazowych określeń Jezusa: chleb życia (J 6,35), światłość świata (J 8,12), brama owiec (J 10,7), Dobry Pasterz (J 10,11), zmartwychwstanie i życie (J 11,25), droga, prawda i życie (J 14,6), prawdziwy krzew winny (J 15,1). Dzięki tym określeniom i obrazom można lepiej zrozumieć, kim jest Jezus Chrystus.

« 1 2 3 4 5 »
DO POBRANIA: |
oceń artykuł Pobieranie..
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Pytanie

Kto w starożytności mógł uczestniczyć w całej Mszy św.?

Odpowiedzi z podaniem tradycyjnego adresu pocztowego prosimy przesyłać e-mailem na adres: studium@gosc.pl lub pocztą tradycyjną:

"Gość Niedzielny" Plac Katedralny 1
33-100 Tarnów

Administratorem danych osobowych jest Instytut Gość Media (Organizator). Dane osobowe są przetwarzane na podstawie Pani/Pana zgody, w celu przeprowadzenia konkursu, przez okres do zakończenia całego postępowania konkursowego. Dane osobowe mogą być udostępniane uprawnionym organom. Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu, wniesienia skargi do organu nadzorczego. W każdym momencie zgody na przetwarzanie danych w celu przeprowadzenia konkursu jak i opublikowanie wyników mogą zostać wycofane przez kontakt na adres e-mail: sekretariat@igomedia.pl.

Odpowiedzi

Konkurs

Zgłoszenie

 "Gość Niedzielny"
Ul. Katedralna 1
33-100 Tarnów

lub na adres
studium@gosc.pl