Nowy numer 13/2024 Archiwum

Dzieje Apostolskie - dzieje Kościoła, cz. IV

Kościół jest po to, aby głosił Ewangelię, aby jego członkowie byli światkami Jezusa wobec świata. Do istoty Kościoła, jego natury należy misyjność.

Drugim procesem jest włączenie pogan do ludu Bożego.

Tak jak wspomnieliśmy, wspólnota chrześcijańska, jaka istniała w Jerozolimie po zesłaniu Ducha Świętego, składała się wyłącznie z judeochrześcijan czyli wiernych pochodzenia żydowskiego. Pierwsze rozdziały dziejów nie mówią nic o poganach. Nie są oni obecni nawet w dniu Pięćdziesiątnicy. Przybysze z różnych stron świata w Dz 2,9-10 są Żydami z diaspory, którzy przybyli na święta, względnie osiedlili się na stałe w Judei. Wskazuje na to w. 11, który podsumowuje tablicę narodów stwierdzając, że byli oni Żydami i co najwyżej prozelitami, którzy nie byli uznawani za pogan. Misja ewangelizacyjna pierwszych wyznawców Jezusa w Dz 2 - 7 ograniczała się również tylko do Żydów. Dopiero później do Kościoła wchodzą pierwsi poganie.

« 3 4 5 6 7 »
DO POBRANIA: |
oceń artykuł Pobieranie..
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Pytanie

Kto w starożytności mógł uczestniczyć w całej Mszy św.?

Odpowiedzi z podaniem tradycyjnego adresu pocztowego prosimy przesyłać e-mailem na adres: studium@gosc.pl lub pocztą tradycyjną:

"Gość Niedzielny" Plac Katedralny 1
33-100 Tarnów

Administratorem danych osobowych jest Instytut Gość Media (Organizator). Dane osobowe są przetwarzane na podstawie Pani/Pana zgody, w celu przeprowadzenia konkursu, przez okres do zakończenia całego postępowania konkursowego. Dane osobowe mogą być udostępniane uprawnionym organom. Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu, wniesienia skargi do organu nadzorczego. W każdym momencie zgody na przetwarzanie danych w celu przeprowadzenia konkursu jak i opublikowanie wyników mogą zostać wycofane przez kontakt na adres e-mail: sekretariat@igomedia.pl.

Odpowiedzi

Konkurs

Zgłoszenie

 "Gość Niedzielny"
Ul. Katedralna 1
33-100 Tarnów

lub na adres
studium@gosc.pl